Armia po raz pierwszy sprzeciwiła się prezydentowi

TVN24


Rzecznik wpływowego stowarzyszenia weteranów wojny o niepodległość Zimbabwe Victor Matemadanda oznajmił w środę, że jego organizacja popiera działania podjęte przez armię i domaga się odwołania Roberta Mugabego ze stanowiska prezydenta.

Stowarzyszenie opowiada się też za pozbawieniem Mugabego stanowiska pierwszego sekretarza rządzącej krajem partii Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe - Front Patriotyczny (ZANU-PF).

Matemadanda wypowiadał się w związku z przejęciem w nocy z wtorku na środę przez armię kontroli nad stolicą kraju Harare i operacją wojskową, która wywołuje obawy, iż w Zimbabwe trwa zamach stanu.

Według rzecznika, ZANU-PF powinna powołać komisję śledczą w sprawie Mugabego, która miałaby ustalić, dlaczego pozwalał on żonie, Grace Mugabe, obrażać weteranów i siły zbrojne.

Rzecznik stowarzyszenia weteranów podkreślił, że armia "nie przejęła władzy" w Zimbabwe i że "kraj funkcjonuje normalnie".

Wojsko: to nie jest zamach stanu

Wojsko już rano dementowało w państwowym radiu i telewizji ZBC pogłoski, jakoby dokonało zamachu stanu. Rzecznik sił zbrojnych Sibusiso Moyo podkreślił, że celem akcji są "kryminaliści" w otoczeniu prezydenta Mugabego, którzy "dokonują przestępstw powodujących cierpienia społeczne i gospodarcze w kraju". - Spodziewamy się, że sytuacja unormuje się, jak tylko wykonamy naszą misję - zapewnił.

Mimo tych zapewnień prezydent RPA Jacob Zuma poinformował w środę, że rozmawiał z Mugabem i dowiedział się, iż jest on przetrzymywany w swym domu.

W nocy wojsko Zimbabwe zajęło gmach państwowego radia i telewizji w Harare. W stolicy słychać było odgłosy co najmniej trzech wybuchów. W środę armia patroluje ulice Harare.

Zatrzymani ludzie z frakcji pierwszej damy

Według ekspertów, frakcja ZANU-PF o nazwie G40, której przewodniczy Pierwsza Dama, stała za zdymisjonowaniem w ubiegłym tygodniu wiceprezydenta i bohatera wojennego Emmersona Mnangagwy. Uciekł on do RPA, ale zapowiedział, że wróci, by stanąć na czele kraju. Mnangagwa był wcześniej postrzegany jako następca Mugabego na najwyższym stanowisku w państwie, ale ostatnio najmocniejszą kandydatką stała się Grace Mugabe.

Armia zatrzymała w środę członków frakcji G40, w tym kilku ministrów, a także szefa młodzieżówki ZANU-PF i numer dwa służb wywiadowczych - podaje agencja EFE.

Weterani skrytykowali wpływy młodzieżówki ZANU-PF, której lider jest jednym z największych zwolenników Pierwszej Damy.

Po raz pierwszy w historii

Jak pisze agencja AP, po raz pierwszy armia w Zimbabwe sprzeciwia się 93-letniemu Mugabemu, najstarszemu szefowi państwa na świecie. Rządzi on twardą ręką swym krajem od uzyskania przez Zimbabwe niepodległości w 1980 roku.

Już w poniedziałek dowódca sił zbrojnych Zimbabwe gen. Constantino Chiwenga zagroził interwencją wojskową, motywując ją koniecznością położenia kresu czystkom w ZANU-PF, których ofiarami mieli padać sojusznicy generała i wiceprezydenta Mnangagwy.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: