Świat

Ziemia znowu się trzęsie. Reuters: Tysiąc ofiar

Świat

Aktualizacja:

- Tsunami po trzęsieniu ziemi w Japonii zabiło co najmniej tysiąc osób - podała agencja Reutera. Natomiast japońska agencja Kyodo poinformowała, że "liczba ofiar trzęsienia ziemi prawdopodobnie sięgnie tysiąca osób". Ok. godziny 4.00 rano czasu japońskiego (20.00 czasu polskiego) wstrząs o sile 6,7 w skali Richtera odnotowano w prefekturze Nagano. Około 5.45 (21.45 czasu polskiego) ziemia z dużą siłą zatrzęsła się tam kolejny raz - poinformowała agencja Kyodo. Wcześniej Yukio Edano, sekretarz gabinetu premiera Naoto Kana zaapelował do obywateli Japonii, by przygotowali się na wstrząsy wtórne równie silne jak pierwotne trzęsienie ziemi. Agencja Kyodo: Według oficjalnych informacji liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 184. Policja w prefekturze Miyagi poinformowała jednak o znalezieniu 200-300 ciał w mieście Sendai, najbardziej zniszczonym przez tsunami.

BIEŻĄCA SYTUACJA SEJSMICZNA - ZOBACZ

+48 22 523 94 51 msz japonia

23.53 W uszkodzonej trzęsieniem ziemi elektrowni atomowej Fukushima zanotowano promieniowanie radioaktywne tysiąckrotnie przekraczające normę. Radioaktywna para może rozprzestrzenić się na okolicę.

21.54 Tsunami prawie całkiem zniszczyło miasto Rikuzentakata - wynika z informacji agencji Kyodo.

21:45 Kolejne silne wstrząsy odnotowano w prefekturze Nagano - podała japońska agencja.

21:20 Kolejny oficjalny bilans trzęsienia ziemi w Japonii : nie żyją 184 osoby - poinformowała agencja Kyodo.

21:15 Wstrząs w Nagano, do którego doszło o godzinie 4.00 rano czasu japońskiego (20.00 czasu polskiego), miał siłę 6,7 w skali Richtera - podała agencja Kyodo.

20:51 Nie ma kontaktu z czterema pociągami jadącymi wzdłuż wybrzeża Japonii - informuje japońska agencja.

20:47 Oficjalna liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 178 - podała agencja Kyodo.

20.25 - Benedykt XVI jest "głęboko zasmucony" tragicznymi konsekwencjami trzęsienia ziemi w Japonii i zapewnił o swej bliskości ze wszystkimi ofiarami. Telegram tej treści wystosował w imieniu papieża watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone do Konferencji Episkopatu Japonii.

20:18 Japonia poprosiła o pomoc ograniczoną liczbę zagranicznych ekip poszukiwawczych i ratunkowych - powiedziała Elisabeth Byrs, rzeczniczka Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej.

20:12 Nie wprowadzono alarmu po silnym wstrząsie w prefekturze Nagano - podała agencja Kyodo.

20:11 Reaktory w elektrowni atomowejKashiwazaki-Kariwa w prefekturze Niigata w dalszym ciągu działają - informuje japońska agencja.

20:10 Silny wstrząs z początkową siłą 6,6 w skali Richtera nawiedził północno-zachodnią Japonię - poinformowała agencja Reutera powołując się na japońską telewizję publiczną NHK. Budynki w stolicy kraju, Tokio, zatrzęsły się.

20:04 Potężny wstrząs odnotowano w prefekturze Nagano około godziny 4 rano (20.00 czasu polskiego) - podała agencja Kyodo.

19:40 Na całym wybrzeżu Japonii obowiązuje ostrzeżenie przed tsunami - podała agencja Kyodo.

19:32 W sobotę o godzinie 8.30 czasu japońskiego (0.30 czasu polskiego) rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie rządu japońskiego

19:22 Premier Naoto Kan w sobotę o 6 rano czasu japońskiego (22.00 czasu polskiego) wyleci helikopterem do miejsc zniszczonych przez trzęsienie ziemi. Wróci o godzinie 11 czasu japońskiego.

19:21 Premier Japonii planuje skontrolować sytuacje w elektrowni atomowej w prefekturze Fukushima.

19:20 Oficjalna liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 151 - podała agencja Kyodo.

19:13 Ok. 3 tysiące osób mieszkających w pobliżu elektrowni atomowej w Fukushimie zostało ewakuowanych.

19:19 Premier Naoto Kan ma w planach udać się na tereny zniszczone przez tsunami - powiedział sekretarz gabinetu premiera, Yukio Edano.

19:05 Może dojść do wycieku radioaktywnego z elektrowni atomowej w prefekturze Fukushima.Jednak prawdopodobieństwo jest niewielkie - zapewniła agencja Kyodo.

19:03 - Nasze ekipy ratownicze i wykwalifikowani strażacy mogą pomóc po trzęsieniu ziemi w Japonii - zadeklarował premier Donald Tusk. Jak dodał, czekamy na odpowiedź rządu japońskiego, czy taka pomoc będzie potrzebna. Poinformował także, że przesłał do premiera Japonii list kondolencyjny. - Pozostaje nam wierzyć, że rozmiary strat nie będą katastrofalnie duże, chociaż informacje i zdjęcia, jakie przychodzą z Japonii robią rzeczywiście druzgocące wrażenie - powiedział Tusk.

18:12 Japońskie koncerny motoryzacyjne wstrzymały produkcję w zakładach znajdujących się na terenach dotkniętych piątkowym trzęsieniem ziemi.

Potężne trzęsienie ziemi i tsunami nawiedziło Japonię
Potężne trzęsienie ziemi i tsunami nawiedziło JaponięReuters, APTN, ENEX

18:09 - Trzęsienie ziemi zabiło co najmniej tysiąc osób - podała agencja Reutera.

17:58 Wzrósł poziom radioaktywności w elektrowni atomowej w prefekturze Fukushima.

17:51 Liczba ofiar trzęsienia ziemi prawdopodobnie sięgnie tysiąca osób - podała agencja Kyodo.

17:44 1800 domów zostało zniszczonych w prefekturze Fukushima - podało japońskie ministerstwo obrony narodowej.

17:31 Policja zweryfikowała liczbę ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi. Zginęły 133 osoby, a nie jak wcześniej podawaliśmy 137 - poinformowała japońska policja.

17:20 Prezydent Bronisław Komorowski przesłał depeszę kondolencyjną do Cesarza Japonii Akihito. - Proszę przyjąć płynące z głębi serca wyrazy współczucia oraz solidarności z pogrążonym w żałobie narodem japońskim - napisał prezydent i zapewnił o gotowości Polski do udzielenia pomocy Japonii. Także Radosław Sikorski przesłał depeszę kondolencyjną do ministra spraw zagranicznych Japonii Takeaki Matsumoto.

17:16 - ONZ zrobi wszystko, co można, by pomóc Japonii po dewastującym trzęsieniu ziemi, które dotknęło archipelag - zapowiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Dodał, że ONZ będzie pilnie śledzić sytuację i ustalać działania z Biurem Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

17:11 531 osób zaginęło - podała agencja Kyodo powołując się na informacje policyjne.

Droga przemieszczania się fali tsunami PAP/EPA

16:59 Zginęło 137 osób - tak brzmią kolejne doniesienia z Japonii o ofiarach największego od 140 lat trzęsienia ziemi.

16:48 Barack Obama zaoferował pomoc Japonii po tragicznych w skutkach trzęsieniu ziemi.

16:37 Pożar w elektrowni atomowej w Onagawa wygasa - podała agencja

16:32 117 - taki jest nowy bilans ofiar trzęsienia ziemi - podała agencja Kydo.

16:29 - Liczbą ofiar jest bardzo wysoka - powiedział sekretarz gabinetu premiera Naoto Kana, Yukio Edano i zaapelował do obywateli Japonii, by przygotowali się na wstrząsy wtórne równie silne jak wstrząs pierwotny.

16:04 110 - to kolejny oficjalny bilans ofiar trzęsienia ziemi w Japonii. Policja podaje, że 350 osób zaginęło - informuje agencja Kyodo.

15:56 Premier Japonii Naoto Kan odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Barackiem Obamą na temat tragicznych skutków trzęsienia ziemi - podały japońskie źródła rządowe.

15:54 Japońskie ministerstwo obrony narodowej przygotowało 300 samolotów i 40 łodzi do akcji ratunkowej.

15:51 Do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotarła niepotwierdzona informacja, iż jeden z Polaków przebywających w Japonii mógł ucierpieć w wyniku tsunami w tym kraju - poinformował rzecznik resortu Marcin Bosacki. Dodał, że MSZ sprawdza to doniesienie. Przyznał, że jak na razie władze japońskie nie potwierdzają tej informacji

Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w Japonii
Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w JaponiiReuters

15:30 Do 93 wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemi - podaje agencja Kyodo.

15:20 ok 60-70 tys. mieszkańców miasta Sendai zostało ewakuowanych do schronów - podała agencja Kyodo.

15:08 Około 2 tys. ludzi, zamieszkałych w sąsiedztwie elektrowni atomowej w japońskiej prefekturze Fukushima, wezwano do udania się w bezpieczne miejsce w obawie przed ewentualnym wyciekiem radioaktywnym - podała japońska agencja Jiji Press, powołując się na lokalne władze.

15:03 349 osób jest zaginionych - podała agencja Kyodo powołując się na japońską policję.

14:45 Telewizja publiczna NHK informuje o ponad 90 ofiarach śmiertelnych.

14:28 Ok. 200-300 ciał znaleziono w mieście Sendai, w okolicach wybrzeża - podaje agencja Kyodo powołując się na policję w prefekturze Miyagi.Agencja Jiji także podała, że na plaży w mieście Sendai znaleziono od 200 do 300 ciał.

13:51 Podtokijskie lotnisko Narita wznowiło pracę. Utknęło tam 13 tysięcy ludzi. W całej Japonii anulowano 711 krajowych lotów. Częściowo wznowiło także pracę tokijskie metro - podała Polska Agencja Prasowa. Jednak Dorota Hałasa, korespondentka Polskiego Radia w Tokio powiedziała na antenie TVN24, że na razie japońskie władze i media nie potwierdziły tego, że lotnisko Narita wznowiło pracę.

13.51 Agencja Kyodo podała, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 60 osób, co najmniej 56 osób zaginęło, natomiast rannych jest 241 osób.

13.46 Po przejściu tsunami zaginął pociąg, który jechał linia kolejową w pobliżu brzegu - podaje Reuters. Nie wiadomo jakiego rodzaju był to skład.

13:44 Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski złożył kondolencje szefowi MSZ Japonii Takeaki Matsumoto. Zapewnił także o gotowości udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy ofiarom kataklizmu.

13:37 Premier Donald Tusk przekazał kondolencje szefowi rządu Japonii Naoto Kanowi w związku z tragicznymi skutkami trzęsienia ziemi w tym kraju. - Pragnę przekazać wyrazy szczerego współczucia - napisał szef polskiego rządu.

13.37 W wyniku trzęsienia ziemi i uderzenia tsunami zginęło już co najmniej 59 osób - podaje agencja Kyodo. Setki mają być zaginione lub ranne.

13.35 Władze nakazały ewakuację 2000 ludzi mieszkających w okolicy elektrowni atomowej Fukushima. Wcześniej pojawiły się doniesienia, zdementowane przez władze, że w tamtejszym reaktorze doszło do "anomalii".

13.20 Ugaszono pożar w elektrowni atomowej w Onagawa - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Władze zapewniają, że nie doszło do wycieku radioaktywnego. Władze nakazały ew

12.34 Prąd wywołany przez falę tsunami porwał w morze statek z 100 osobami na pokładzie - podała policja w Miyagi.

12.15 W północnej Japonii rozmowy telefoniczne są darmowe - podaje agencja Kyodo. Fala tsunami niemal całkowicie zatopiła wojskową bazę lotniczą na wyspach Matsushima.

11.53 Nie ma żadnych informacji o Polakach poszkodowanych w trzęsieniu ziemi- powiedział pierwszy radca ambasady RP w Tokio, Mirosław Zasada. Dyplomata zaznaczył, że choć wstrząsy w japońskiej stolicy nie są rzadkością, tym razem były one bardzo silne i wyjątkowo długie.

11.46 Druga największa japońska linia lotnicza ANA, odwołała wszystkie loty z największego lotniska w kraju, Narita pod Tokio - podaje agencja Kyodo.

11.33 W mieście Iwate tsunami zniszczyło ponad 300 domów - podaje agencja Kyodo. Iwate znajduje się na wybrzeżu blisko epicentrum trzęsienia.

10.45 W elektrowni atomowej Onagawa wybuchł pożar - podaje agencja Kyodo.Ogłoszono stan alarmu atomowego. Władze uspokajają jednak, że nie ma żadnego wycieku. Alarm ma ułatwić prowadzenie akcji ratunkowej.

10.13 ONZ poinformowała, że w stan pogotowia postawiono 30 międzynarodowych ekip ratunkowych, które mają pomóc Japonii w walce ze skutkami trzęsienia ziemi.

10.07 Operator elektrowni atomowej Fukushima Nr 1 donosi o zakłóceniach w pracy reaktora.Władze później zdementowały doniesienia. Systemy chłodzące reaktora mają pracować normalnie.

Mordercze wstrząsy i tsunami

Do trzęsienia o sile 8,9 stopni w skali Richtera doszło o godz. 14.46 czasu miejscowego. Po nim przyszła seria wstrząsów wtórnych - przeszło 20 w ciągu dwóch godzin. Do najsilniejszego - o sile 7,4 w skali Richtera - doszło około 30 minut po głównym trzęsieniu.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 130 km od wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu i około 370 km od Tokio. Hipocentrum było na głębokości około 10 km.

Najbardziej ucierpiało miasto Sendai na północ od Tokio. Fala tsunami o wysokości 10 metrów zalała port. Śmierć poniosła co najmniej jedna osoba. Osiem ludzi zaginęło, gdy w następstwie trzęsienia ziemi osunęła się ziemia - podała japońska agencja Kyodo.

Fale zmiotły z powierzchni kilkanaście domów. Zalały także pasy startowe na lotnisku w Sendai.

- To najgorsze trzęsienie ziemi jakie przeżyłam przez 20 lat - stwierdziła korespondentka Reutera w Tokio.

Władze informują o napływających doniesieniach o kolejnych rannych w prefekturze Miyagi i w Tokio. Straż pożarna z Miyagi mówi o co najmniej 20 rannych po przejściu tsunami.

W tokijskim budynku Chiyoda Ward ok. 10 osób odniosło rany, gdy runęła na nie część dachu.

Ludzie uciekali z budynków na ulice. - Budynek trząsł się bardzo długo. Wiele ludzi założyło swoje hełmy i schowało się pod biurkami - powiedziała korespondentka Reutera.

Epicentrum trzęsienia ziemi było około 130 kilometrów od Tokio (emsc-csem.org) 

Premier Japonii Naoto Kan zaapelował do społeczeństwa o zachowanie spokoju. Przyznał, że straty spowodowane przez trzęsienie ziemi i tsunami są ogromne. Rząd poinformował, że otrzymuje oferty pomocy z innych krajów. ONZ oświadczyła, że 30 międzynarodowych zespołów ratowniczych zgłosiło gotowość do akcji.

Japońska telewizja publiczna na żywo pokazuje płomienie i dym nad stołecznym przedmieściem Odaiba. Dym unosi się również nad przemysłową dzielnicą Isogo w mieście Jokohama. Potężny pożar wybuchł w rafinerii Chiba w pobliżu stolicy. Płonie też rafineria Iichihara w regionie Tokio. Doszło do potężnej eksplozji zbiorników w zakładzie. Strażacy są bezsilni.

Osiem samolotów wojskowych patroluje rejon trzęsienia, oceniając poniesione straty. Do pomocy wysłano wojsko.

Japońska telewizja ostrzega osoby znajdujące się na wybrzeżu, w pobliżu epicentrum, by schroniły się w bezpiecznym miejscu. Telewizja pokazuje zdjęcia, na których widać zalewane przez wodę budynki.

Kilka elektrowni atomowych automatycznie zostało wyłączonych. W wielu miejscach doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej. Prądu pozbawione są nawet 4 mln domów w Tokio i okolicy.

Wstrzymano ruch na kilku lotniskach. Zamknięto m.in. stołeczne lotnisko Narita - wstrzymano starty i lądowania, pasażerów ewakuowano. Wstrzymano ruch metra i podmiejskich kolei.

Wstrzymano również ruch na lotnisku w mieście Sendai, stolicy prefektury oraz szybkie pociągi. W mieście doszło do przerw w dostawach prądu.

TRZĘSIENIE ZIEMI W JAPONII – RELACJA MINUTA PO MINUCIE

AMATORSKIE NAGRANIA Z TRZĘSIENIA ZIEMI

JAK BUDUJĄ JAPOŃCZYCY – TECHNOLOGIE NA WSTRZĄSY

TRZĘSIENIA ZIEMI – CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: tvn24.pl za agencjami