Zielone światło dla podniesienia Concordii. W poniedziałek początek historycznej operacji

Aktualizacja:
Jak będzie przebiegała operacja podnoszenia wraku?
Jak będzie przebiegała operacja podnoszenia wraku?
tvn24
Operacja podniesienia wraku ma trwać od 12 do 24 godzintvn24

Jest definitywna zgoda na rozpoczęcie w poniedziałek o świcie operacji podniesienia wraku statku Costa Concordia, leżącego u brzegów wyspy Giglio w Toskanii. Zgodzili się na to eksperci koordynującej akcję włoskiej Obrony Cywilnej na podstawie prognozy pogody.

Transmisję z tego wydarzenia znajdą Państwo na portalu tvn24.pl już od godz. 6 rano.

Według specjalistów warunki meteorologiczne w najbliższych godzinach umożliwiają rozpoczęcie w poniedziałek o godzinie 6 rano skomplikowanej operacji ustawienia statku na równej stępce. Wycieczkowiec uległ katastrofie 13 stycznia zeszłego roku. Obrona Cywilna zastrzegła zarazem, że prace może zablokować w ostatniej chwili jedynie nieprzewidziane pogorszenie pogody i warunków na morzu. Cała operacja, w którą zaangażowanych jest około 500 ekspertów i techników z wielu krajów, ma kosztować co najmniej 600 milionów euro.

Przewiduje się, że obrócenie ważącej 114 tysięcy ton Concordii o 65 stopni, a następnie ustawienie jej w pionie i oparcie na tzw. sztucznym dnie potrwa od 12 do 24 godzin.

Ekipy telewizyjne z całego świata

Od kilku dni na wyspę przy wybrzeżu Toskanii przybywają ekipy telewizyjne z całego świata, między innymi z USA, Australii i Chin. Nikt nie chce przegapić wydarzenia roku - podkreśla włoska prasa.

Na dobę przed rozpoczęciem operacji na wyspie Giglio zajęte są wszystkie miejsca w hotelach. Spodziewanych jest tam prawie 400 reporterów. Niektóre telewizje przeprowadzą transmisję z operacji podnoszenia wycieczkowca o rozmiarach kilkupiętrowego bloku.

Najazd pod kontrolą

Najazd wysłanników mediów jest tak ogromny, że konieczne było odcięcie portu i jego okolic specjalnym kordonem, a wstęp na jego teren możliwy będzie wyłącznie na podstawie specjalnego zezwolenia. W długich kolejach po taką przepustkę stoją także potrzebujący jej mieszkańcy Giglio. Ogromnemu zainteresowaniu mediów towarzyszą apele komisarza ds. Concordii, szefa włoskiej Obrony Cywilnej Franco Gabrielego, by z wydarzenia tego nie robić "show". Przypomniał, że do tej pory nie znaleziono ciał dwóch ofiar katastrofy. Ich wydobycie po podniesieniu wraku jest priorytetem - zapewnił Gabrieli.

Msza w intencji powodzenia operacji

15 września to na wyspie bardzo hucznie obchodzona uroczystość jej patrona, świętego Mamiliano. Organizowane są liczne zabawy oraz tańce na placu. W tym roku jednak w związku z ogromną mobilizacją przed poniedziałkiem obchody te będą skromniejsze. W kościele pod wezwaniem św. Piotra, gdzie przechowywane są relikwie patrona- biskupa Palermo, żyjącego w V wieku, odmówiona zostanie podczas świątecznej mszy modlitwa w intencji powodzenia operacji podniesienia wraku. Gdy zakończy się ona sukcesem, Costa Concordia pozostanie jeszcze długo u brzegów wyspy oparta na specjalnej platformie i na zbudowanym w tym celu sztucznym dnie. Zanim zostanie odholowana do jednego z portów, stać tam będzie według zapowiedzi do wiosny przyszłego roku.

Jak podniosą Costa Concordię?
Jak podniosą Costa Concordię?tvn24

Autor: rf, kde//bgr/kdj / Źródło: PAP