Zidentyfikowali grzyba, który zmienił bieg historii

Wikipedia GNU | RasbakLiście ziemniaka zaatakowane przez współczesny szczep grzyba

Naukowcom udało się zidentyfikować grzyba, który wywołał w XIX wieku Wielki Głód w Irlandii. Populacja Zielonej Wyspy zmniejszyła się wówczas o 20 procent - doszło do wielkiej fali emigracji do USA, która istotnie wpłynęła na obecny kształt tego kraju.

W latach 1845-49, na które przypadł szczyt strat wywołanych przez grzyba, naukowcy nie dysponowali jeszcze środkami pozwalającymi na dokładne zbadanie tego, co atakowało ziemniaki. Dopiero półtora wieku później to się udało przy pomocy najnowszych metod badawczych.

Grzyb z przeszłości

Naukowcy zdołali wyizolować próbki DNA z zachowanych w muzeach liści ziemniaków porażonych chorobą. Ustalili przy tym, że szczep Phytophthora infestans, który wywołał Wielki Głód, istotnie różni się od tych spotykanych dzisiaj. - Najprawdopodobniej jest zupełnie nowy dla nauki - powiedział prof. Sophien Kamoun z The Sainsbury laboratory.

Naukowcy nie są całkowicie pewni, ale przypuszczają, iż szczep z Irlandii obecnie już nie istnieje. Wyginął najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku wraz z wprowadzeniem nowych odmian ziemniaka, uodpornionych na jego działanie.

Zidentyfikowany grzyb miał wielki wpływ na historię świata. Jego gwałtowne rozprzestrzenienie się w Europie w połowie XIX wieku spowodowało masowe straty w uprawach ziemniaków, które były już wówczas podstawą żywienia ubogich warstw społecznych.

Najbardziej dotknięta została Irlandia, gdzie w wyniku masowej klęski głodu zmarło około miliona osób, a dwa miliony wyemigrowały. Fala uciekinierów szukających lepszego jutra przybyła do wybrzeży USA. Młode wówczas jeszcze Stany Zjednoczone zostały istotnie wzmocnione tym zastrzykiem ludności. Tymczasem Irlandia straciła 20 procent populacji i okres Wielkiego Głodu jest uznawany za punkt przełomowy w historii wyspy. Klęska trwale zmieniła społeczeństwo kraju.

Autor: mk//gak/k / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia GNU | Rasbak

Pozostałe wiadomości