Świat

Zgwałcili i podpalili 18-latkę. Od 14 lat więzienia do dożywocia

Świat

TVN 24Oprawcy myśleli, że unikną odpowiedzialności

Trzech młodych mężczyzn, którzy w marcu zgwałcili, próbowali udusić i podpalili 18-letnią dziewczynę w Mikołajewie na Ukrainie zostało skazanych przez miejscowy sąd na kary wieloletniego więzienia. Sprawa śmierci Oksany, która zmarła trzy tygodnie po napaści, wywołała liczne protesty w kraju.

Tragedia rozegrała się w Mikołajewie w pierwszych dniach marca. Pewnego wieczora trzech młodych mężczyzn zaprosiło do domu jednego z nich poznaną w barze 18-latkę. Tam dziewczynę zgwałcili, a kiedy ta zagroziła, że poinformuje o wszystkim milicję, zaczęli ją dusić. Myśląc, że ich ofiara nie żyje, wynieśli ją na dwór, zawieźli na plac budowy i podpalili.

Nastolatka trafiła do szpitala mając poparzone 55 proc. powierzchni ciała i obrażenia płuc. Amputowano jej też prawą rękę, by powstrzymać gangrenę.

Dożywocie, 15 i 14 lat

Kilka dni potem zatrzymano trzech podejrzewanych o gwałt i próbę morderstwa mężczyzn, ale dwóch z nich - synów wysoko postawionych lokalnych urzędników - momentalnie wypuszczono.

Przez Ukrainę przetoczyła się fatal protestów zakończona ponownym aresztowaniem podejrzanych.

We wtorek, po półrocznym śledztwie i szybkim procesie, sąd w Mikołajewie skazał jednego z oprawców na dożywocie, a dwóch pozostałych na 15 i 14 lat więzienia.

Autor: adso/tr / Źródło: Radio Wolna Europa, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24