Świat

Zginął na granicy z Jordanią. "Próbował zabrać broń" żołnierzowi

Świat

Aktualizacja:

Izraelskie i palestyńskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka na przejściu pomiędzy Jordanią a okupowanym Zachodnim Brzegiem.

Do zajścia doszło na moście Allenby na rzece Jordan, stanowiącej granicę między Izraelem a Jordanią. Izraelscy wojskowi donoszą, że mężczyzna zaatakował jednego z żołnierzy próbując zabrać mu broń.

Palestyńskie służby bezpieczeństwa potwierdziły śmierć mężczyzny nie komentując sprawy. Poinformowano jedynie, że miał on 40 lat.

W zeszłym miesiącu Amnesty International opublikowało raport wskazujący na nadmierne używanie przemocy przez izraelskich żołnierzy na Zachodnim Brzegu. Organizacja mówi o dziesiątkach Palestyńczyków zabitych w ciągu ostatnich trzech lat, co można, ich zdaniem, uznać za zbrodnię wojenną.

Izrael odpiera oskarżenia mówiąc, że służby bezpieczeństwa odnotowały wzrastającą przemoc ze strony Palestyńczyków.

Zachodni Brzeg został zajęty przez wojska izraelskie w 1967 roku po wojnie sześciodniowej. Na mocy traktatu pokojowego izraelsko-jordańskiego w 1994 roku ustanowiono przejście graniczne na moście Allenby. Jest to punkt przekraczania granicy przez Palestyńczyków podróżujących pomiędzy Izraelem a Jordanią.

Autor: kło\mtom / Źródło: Reuters