"Zetrą w proch w kilka minut". Phenian grozi "specjalną akcją"

Świat

Aktualizacja:

- Ogłaszamy, że nasze siły podejmą niedługo "specjalną akcję" przeciwko rządowi Południowej Korei, na którego czele stoi Lee Myung-bak - tak brzmiał oficjalny komunikat nadany w państwowej telewizji Korei Północnej KRT. Analitycy zastanawiają się, co ma na myśli Phenian: próba atomowa, zamachy terrorystyczne czy zwyczajna propagandowa zagrywka.

Jak podała KRT, akcja ma być podjęta "jako wyraz gniewu ludu Korei Północnej, który nie zgadza się na obrażanie swojego przywódcy".

"Kiedy nasze rewolucyjne siły podejmą akcję, zetrą w proch szczuropodobną administrację prezydenta Korei Południowej w czterominutowych lub jeszcze krótszych działaniach, za pomocą naszych unikalnych metod, których nigdy wcześniej nie widziano" - głosi komunikat. Telewizja nie podała żadnych dodatkowych szczegółów potencjalnej akcji.

W niedzielę KRT pokazała również film z żołnierzami przechodzącymi szkolenia wojskowe, na których strzelali do celów z przywiązaną fotografią prezydenta Korei Południowej Lee Myung-baka. Żołnierze zobowiązali się również w materiale do "zabijania Lee". Nie wiadomo jednak, kiedy i gdzie zostało nagrane wideo.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że jest to eskalacja gróźb wygłaszanych ostatnio przez stronę północnokoreańską. Phenian regularnie potępia Seul, a w zeszłym tygodniu powtórzył groźbę "świętej wojny" w odwecie za "obrazę" obchodów setnej rocznicy urodzin założyciela komunistycznej Korei Płn. Kim Ir Sena 15 kwietnia, jakiej rzekomo dopuścił się prezydent Korei Płd. Li Miung Bak.

Część południowokoreańskich analityków uważa, że celem poniedziałkowego oświadczenia grupy ds. operacji specjalnych najwyższego dowództwa sił zbrojnych Korei Płn. jest po prostu zagranie Seulowi na nerwach. Inni nie wykluczają, że Phenian planuje ataki

Kiedy nasze rewolucyjne siły podejmą akcję, zetrą w proch szczuropodobną administrację prezydenta Korei Południowej w czterominutowych lub jeszcze krótszych działaniach, za pomocą naszych unikalnych metod, których nigdy wcześniej nie widziano Komunikat podany przez KRT

Seul zaniepokojony, ONZ potępia

AP przypomina, że ONZ potępiła Koreę Płn. za wystrzelenie 13 kwietnia rakiety, mającej - jak twierdzi Phenian - wynieść satelitę na orbitę okołoziemską. Rakieta eksplodowała wkrótce po starcie; USA, Korea Płd. i inne kraje są przekonane, że w rzeczywistości była to kolejna próba z rakietą dalekiego zasięgu.

Pojawiły się obawy, że Phenian może wkrótce przeprowadzić kolejną próbę nuklearną - robił tak po próbach rakietowych w 2006 i 2009 roku. Wywiad południowokoreański informuje na podstawie zdjęć satelitarnych o drążeniu w Korei Północnej nowego tunelu, co może być elementem przygotowań do próby nuklearnej

W niedzielę ministerstwo spraw zagranicznych Korei Południowej wyraziło zaniepokojenie postawą Phenianu. - Rząd jest głęboko zaniepokojony, że Korea Północna umacnia swoje groźby wypowiedziane w stosunku do Południa - powiedział rzecznik ministerstwa Kim Hyung-suk w czasie konferencji prasowej w Seulu.

Seul zapowiedział, że jest gotów do odwetu wobec prawdopodobnych działań podejmowanych przez Koreę Północną mających na celu rozwój badań jądrowych.

Źródło: reuters, pap