Świat

Premier Turcji: Rosja nie rzuci nas na kolana

Świat


Turecki premier Ahmet Davutoglu oświadczył, że rosyjskie sankcje gospodarcze, wprowadzone po zestrzeleniu przez tureckie siły powietrzne rosyjskiego bombowca, nie rzucą Turcji na kolana.

Przemawiając w stolicy Azerbejdżanu, Baku, Davutoglu po raz kolejny w ostatnich dniach bronił decyzji o ataku na samolot i podkreślił, że Ankara nie będzie przepraszać za "obronę własnych granic". Ponownie podkreślił też, że w chwili incydentu Turcja nie wiedziała, do jakiego kraju należy bombowiec.

Względy moralne

Agencja AP zauważa jednak, że po raz pierwszy Davutoglu powiedział, iż jego kraju "ze względów moralnych" nie mógł zezwolić na to, by maszyna skorzystała z tureckiej przestrzeni powietrznej, a następnie zbombardowała obszary zamieszkałe przez syryjskich Turkmenów.

Strącenie Su-24 przez tureckie myśliwce 24 listopada doprowadziło do pogorszenia stosunków między Moskwą a Ankarą. Turcja twierdzi, że bombowiec naruszył jej przestrzeń powietrzną, czemu Rosja zaprzecza.

W odpowiedzi na ten incydent Moskwa wprowadziła embargo na liczne tureckie produkty żywnościowe i zawiesiła współpracę w sferze gospodarczej oraz naukowo-technicznej. Z kolei rosyjski prezydent Władimir Putin w wygłoszonym w czwartek orędziu do połączonych izb parlamentu zapowiedział, że reakcja jego kraju nie ograniczy się do sankcji handlowych.

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: