Świat

Tusk gratuluje Zemanowi i liczy na "konstruktywną rolę" Czech

Świat


Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w liście gratulacyjnym po wygranych przez Milosza Zemana wyborach prezydenckich wyraził nadzieję, że Czechy będą współpracować z Unią Europejską. 73-letni Zeman, który ubiegał się o reelekcję, prowadził mocno krytyczną kampanię wobec Unii.

"Ufam, że wasz kraj będzie odgrywał aktywną i konstruktywną rolę w Unii Europejskiej" - napisał Tusk.

Agencja Reutera zwraca uwagę że były polski premier stara się uspokoić rosnące tarcia pomiędzy bogatszymi krajami Europy Zachodniej a państwami Europy Środkowo-Wschodniej. W liście gratulacyjnym dla Zemana podkreślił, że Rada Europejska stara się "lepiej odpowiedzieć na niepokoje europejskich obywateli", które - jak podkreśla Reuters - najczęściej dotyczą spraw imigracji. To temat, do którego często w kampanii wracał Zemana.

"Życzę wielu sukcesów i cieszę się na współpracę" - dodał Tusk w języku czeskim.

"Nie jesteśmy zaniepokojeni"

Rzecznik Rady Europejskiej, pytany na konferencji prasowej, czy unijne władze nie są zaniepokojone wyborem na drugą kadencję nastawionego sceptycznie do Unii Europejskiej Zemana. Odpowiedział, że władze UE szanują wynik wyborów. - Nie jesteśmy zaniepokojeni - powiedział.

W poniedziałek po południu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się w Brukseli z premierem Czech Andrejem Babiszem, który cieszy się poparciem Zemana.

Druga kadencja dla Zemana

Milosz Zeman wygrał w sobotę drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach. Otrzymał 51,4 procent głosów. Jego rywal, były przewodniczący Akademii Nauk Jirzi Drahosz, dostał 48,6 procent głosów.

Zeman zasłynął z bardzo twardego stanowiska w sprawie imigracji, której zdecydowanie się sprzeciwia. Jest też jednym z nielicznych europejskich przywódców, którzy poparli Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku.

Zeman jest również uważany za eurosceptyka, ma dobre relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i opowiada się za zniesieniem sankcji nałożonych na Moskwę po aneksji Krymu.

Autor: pk//kg / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości