Świat

Zełenski u Tuska. "Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy"

Świat


Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w środę w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji geopolitycznej Ukrainy, w tym o zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego kraju. - Ukraina może liczyć na Unię Europejską - podkreślił Tusk po rozmowach. - Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy - dodał.

- Ukraina może liczyć na Unię Europejską, tak jak zawsze - podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami przewodniczący Rady Europejskiej.

Wołodymyr Zełenski od wtorku przebywa w Brukseli. Spotkał się tu między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. W środę rozmawiał z Tuskiem w budynku Rady.

- Na dzisiejszym spotkaniu ponownie zapewniłem o wsparciu unijnym dla Ukrainy i jej mieszkańców, którzy osiągnęli znaczny postęp w reformach kraju od czasu rewolucji sprzed pięciu lat - oświadczył Donald Tusk. - Unia Europejska będzie zawsze zdeterminowana, aby pomagać Ukrainie we wzmacnianiu demokracji i praworządności, walce w korupcją, stabilizowaniu gospodarki i prowadzeniu reform sektora energetycznego, ponieważ silna i demokratyczna Ukraina jest w najlepszym interesie Unii Europejskiej - podkreślił.

Tusk dodał, że Unia Europejska jest gotowa kontynuować prace nad wdrażaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. - To przyniosło już wiele pozytywnych wyników w handlu i inwestycjach, z korzyścią dla obywateli po obu stronach. Może przynieść znacznie więcej w przyszłości. Unia Europejska także utrzyma wsparcie finansowe dla stabilizacji gospodarczej, pomimo rosyjskiej agresji i wojny w Donbasie - zaznaczył.

"Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy"

Podkreślił jednocześnie, że rozmowy z Zełenskim dotyczyły też bieżących zagrożeń dla bezpieczeństwa Ukrainy. Zaznaczył, że Unia Europejska wspiera niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy. Potępił wprowadzenie przez Rosję uproszczonej procedury przyznawania obywatelstwa rosyjskiego dla mieszkańców Donbasu. - To jest wbrew porozumieniom mińskim - wskazał Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał też do natychmiastowego uwolnienia Ukraińców przetrzymywanych przez Rosjan, w tym 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w wyniku incydentu w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym.

- Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy. Mówiąc to prościej, nie ma Europy bez Ukrainy - podsumował.

"Przyjaciel, silny i solidny adwokat Ukrainy"

Zełenski powiedział, że nie tylko Ukraina potrzebuje Unii Europejskiej, ale Unia Europejska też potrzebuje Ukrainy. - Demokratycznej, przyjacielskiej, stabilnej, silnej - wymieniał. Dodał, że jest przekonany, iż udało się postawić ambitne cele, które przy wspólnym wysiłku mogą być realizowane. - Liczę, że przewodniczący Donald Tusk zawsze pozostanie przyjacielem, silnym i solidnym adwokatem Ukrainy - podkreślił.

Prezydent Ukrainy składa dwudniową wizytę w Brukseli w ramach swej pierwszej podróży zagranicznej po objęciu stanowiska 20 maja. 8 lipca w Kijowie ma się odbyć szczyt Ukraina-Unia Europejska.

Autor: tmw//now//kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: