Grad rakiet w stronę Izraela, jedna uderzyła w autostradę. Nagranie

TVN24


W odwecie za ataki lotnicze na lidera organizacji Palestyński Islamski Dżihad, ze Strefy Gazy od wtorku w stronę Izraela wystrzelono ponad 200 rakiet. Większość przechwycił system Żelazna Kopuła, ale kilka spadło na ziemię. Uderzenie rakiety w jezdnię autostrady zarejestrowano na nagraniu.

ATAK RAKIETOWY NA IZRAEL. CZYTAJ WIĘCEJ >

Na filmie widać moment uderzenia rakiety w drogę w okolicach miasta Aszdod, w bliskiej odległości od przejeżdżających aut. Odłamki eksplodującego pocisku raniły dwie osoby.

Atak na palestyńskich liderów, setki rakiet w odpowiedzi

We wtorek izraelskie siły przeprowadziły precyzyjny atak lotniczy na dom jednego z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu w Gazie. Zginął islamista Baha Abu Al-Atta wraz z żoną. Ponadto dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w ataku sił izraelskich na dom innego przedstawiciela Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w stolicy Syrii, Damaszku - podała agencja Reutera. Strona izraelska ogłosiła, że obydwie ofiary śmiertelne były bojownikami Dżihadu.

W odpowiedzi organizacja ta wystrzeliła w ciągu doby w kierunku Izraela ok. 250 rakiet - przekazało izraelskie wojsko.

Część z nich przechwycił system antyrakietowy Żelazna Kopuła, jednak inne dotarły do celu. 17 Izraelczyków zostało rannych.

Ministerstwo zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy poinformowało w środę, że 18 Palestyńczyków zginęło, a około 50 zostało rannych od wtorku w izraelskich nalotach. Większość zabitych to bojownicy organizacji Palestyński Islamski Dżihad - zauważyło AP.

Wzrost napięcia w Strefie Gazy

Agencja Associated Press zauważa, że wtorkowe izraelskie naloty wymierzone w wyższych rangą dowódców Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy i w Syrii nasilają konfrontację Izraela z Iranem w regionie i grożą wywołaniem kolejnej niszczycielskiej fali transgranicznej przemocy z palestyńskimi bojownikami. Reuters pisze o najpoważniejszej eskalacji przemocy od kilku miesięcy.

Źródło dyplomatyczne powiedziało agencji Reutera, że do Kairu zmierza przedstawiciel ONZ ds. Bliskiego Wschodu, by rozpocząć mediacje na rzecz deeskalacji agresji.

Strefa Gazy
PAP

Autor: ft, momo//rzw / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: