Dwa samoloty zderzyły się w powietrzu. Zginęli turyści

Świat


W poniedziałek w pobliżu miasta Ketchikan na Alasce zderzyły się w powietrzu dwa wycieczkowe hydroplany, na pokładzie których znajdowało się łącznie 14 turystów. Zginęło sześć osób. We wtorek wieczorem czasu lokalnego odnaleziono ciała dwóch ostatnich poszukiwanych: Australijczyka i Kanadyjczyka.

Do wypadku doszło kilkadziesiąt kilometrów na północny-wschód od Ketchikan, w pobliżu schroniska turystycznego, z którego organizowane są wycieczki do pobliskiego pomnika przyrody - Misty Fjords National Monument.

Wszyscy pasażerowie to turyści przebywający na siedmiodniowej wycieczce statkiem Royal Princess. Podróż odbywała się pomiędzy kanadyjskim Vancouver a Anchorage na Alasce.

Zginęli pasażerowie wycieczkowca

Jak przekazała federalna straż powietrzna, jeden z samolotów to Havilland DHC-2 Beaver z czterema pasażerami i pilotem na pokładzie, drugi - Havilland Otter DHC-3 z 10 pasażerami i pilotem. Maszyny zderzyły się we mgle nad fiordami, wracając z lotów krajoznawczych.

W wypadku zginęło trzech mężczyzn i trzy kobiety w wieku od 37 do 62 lat.

- Nie spodziewaliśmy się tego - powiedział o wypadku oficer straży przybrzeżnej USA Stephen White, składając kondolencje rodzinom turystów.

- Zderzenie samolotów przeżyło dziesięć osób. Trzy osoby trafiły do szpitala z ciężkimi obrażeniami, siedem pozostałych odniosło lekkie rany - poinformował na konferencji prasowej Peter Rice z centrum medycznego PeaceHealth w Ketchikan.

Oficer straży przybrzeżnej Matthew Schofield przekazał, że znalezienie ciał dwóch ostatnich ofiar zakończyło trwające 27 godzin poszukiwania w wodach w pobliżu Ketchikan.

Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić, co doprowadziło do zderzenia obu maszyn. Śledczy przesłuchają ocalałych oraz świadków. Zbadają także dzienniki pokładowe, zapisy treningów pilotów oraz rozbite wraki.

Do zderzenia samolotów doszło kilkadziesiąt kilometrów na północny-wschód od Ketchikan na AlasceGoogle Maps

Autor: akw//kg / Źródło: Reuters, CNN