Zdecydowali gdzie pochowają Priebkego. "To będzie sekretne miejsce"


Erich Priebke zostanie pochowany w sekretnym miejscu - ogłosił w sobotę w Rzymie adwokat zmarłego 11 października kapitana SS. Hitlerowski zbrodniarz wojenny był skazany we Włoszech na dożywocie za udział w egzekucji w 1944 roku 335 mieszkańców Wiecznego Miasta.

Mecenas Paolo Giachini poinformował, że zostało zawarte porozumienie w sprawie miejsca spoczynku Priebkego, jednak nie są znane żadne szczegóły umowy.

- Znaleziono rozwiązanie wybierając między dwiema hipotezami: Włochami i Niemcami. Ale nie powiem, gdzie zostanie pochowany - oznajmił adwokat.

Awantura o pogrzeb

Pochowania Priebkego, który zmarł w wieku stu lat, odmówiły władze Rzymu. Burmistrz Ignazio Marino argumentował, że grób sprawcy masakry rzymian w tym mieście byłby "zniewagą".

W związku z tym trumna z ciałem zbrodniarza znajduje się od kilku dni na lotnisku wojskowym w Pratica di Mare koło włoskiej stolicy.

Skazany we Włoszech

Erich Priebke, skazany na dożywocie w 1998 roku odbywał tę karę w areszcie domowym. Wcześniej przez prawie pół wieku ukrywał się w Argentynie. Gdy udzielił tam wywiadu telewizyjnego, strona włoska wystąpiła o jego ekstradycję. Postawiono go przed trybunałem wojskowym w Rzymie.

Autor: ktom//kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości