Świat

Zbombardowano cele rebelii. "To były ważne naloty"

Świat


Jak poinformowało przywoływane przez Reutera źródła wojskowe w Paryżu, francuskie lotnictwo zbombardowało pozycje islamskich ekstremistów, którzy w północnym Mali wszczęli rebelię przeciw legalnym władzom w Bamako.

Rzecznik francuskiej armii Thierry Burkhard powiedział, że samoloty wzięły na cel bazy logistyczne i obozy szkoleniowe wykorzystywane przez związanych z Al-Kaidą rebeliantów, a położone w okolicach miasta Tessalit, przy granicy z Algierią.

- To były ważne naloty - oświadczył Burkhard.

Tessalit leży około 200 km od uważanego za stolicę regionu miasta Kidal. Jest uważany za bramę do płaskowyżu Adrar des Iforas, gdzie islamiści szukają schronienia po ucieczce z większych ośrodków.

Paryż twierdzi, że rebelianci przetrzymują w górach siedmiu obywateli francuskich, porwanych w ostatnich latach na Saharze.

W niedzielę malijskie władze podały, że w pobliżu granicy z Algierią zatrzymały ważnego przedstawiciela ruchu Ansar Dine, jednego z trzech uczestniczących w rebelii na północy. Według źródeł w armii był to Mohamed Musa Ag Muhamed, uważany numer trzy pod względem ważności w ugrupowaniu.

W sobotę Mali odwiedził prezydent Francji Francois Hollande. W Timbuktu ciepło powitali go mieszkańcy miasta i podziękowali za pomoc wojskową. Hollande podkreślił, że Francja nie ma zamiaru pozostać w Mali, a zadania militarne przejmą siły zachodnioafrykańskie.

Autor: abs / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: