Świat

Zbiorowa egzekucja. Ścięli Amerykanina i kilkunastu syryjskich oficerów

Świat


Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w niedzielę nagranie wideo, na którym informują o zamordowaniu przetrzymywanego w niewoli założyciela organizacji humanitarnej pomagającej Syryjczykom Petera Kassiga. Oprócz Amerykanina ściętych zostało kilkunastu syryjskich żołnierzy - donosi Al Jazeera.

Wideo przedstawiające egzekucję pojawiło się w sieci w niedzielę rano. Widać na nim ścięcie kilkunastu osób, których bojownicy IS określają mianem pilotów i oficerów syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, oraz amerykańskiego zakładnika Petera Kassiga.

Film pojawił się w mediach społecznościowych, ale na razie nie da się potwierdzić jego autentyczności.

Al Jazeera cytuje zamaskowanego mężczyznę, który przemawia w trakcie filmu. "Oto Peter Edward Kassig, obywatel amerykański, który walczył przeciwko muzułmanom w Iraku, służył jako żołnierz amerykańskiej armii i który nie ma wiele do powiedzenia - mówi za Kassiga dżihadysta.

I dodał: - Jego współwięźniowie dotychczas mówili we własnym imieniu.

Pojmany przyjął islam

Wcześniej dżihadyści grozili, że Kassig będzie kolejnym straconym zakładnikiem, a jego śmierć będzie odwetem za amerykańskie ataki na islamistów w Iraku oraz w Syrii. To już trzecia osoba narodowości amerykańskiej, która zginęła z rąk bojowników Państwa Islamskiego.

O jego uwolnienie apelowali rodzice. Matka napisała nawet list do kalifa Państwa Islamskiego.

26-letni Peter Kassig w niewoli przeszedł na islam i przyjął imię Abdul-Rahman. Wcześniej służył w Iraku, ale został zwolniony ze służby z powodów zdrowotnych. Z danych Pentagonu wynika, że przez rok należał do elitarnej formacji rangers, a w Iraku przebywał od kwietnia do lipca 2007 roku.

Po odejściu z wojska poświęcił się działalności humanitarnej. W 2012 roku założył organizację humanitarną Special Emergency Response and Assistance (SERA), która miała pomagać syryjskim uchodźcom. Na stronie internetowej organizacja podała, że ze względów bezpieczeństwa zawiesiła działalność w Syrii. W sobotę rodzice zaapelowali do porywaczy o uwolnienie syna, przypominając właśnie jego działalność humanitarną.

Egzekucje Państwa Islamskiego

Kilka dni temu dżihadyści opublikowali nagranie z egzekucją Brytyjczyka Alana Henninga, na którym znalazła się także groźba zamordowania Kassiga. Śmierć Henninga miał być odwetem za brytyjskie naloty na cele Państwa Islamskiego (IS) w Iraku, na które zgodę parlament wydał pod koniec września.

Henning był czwartym zachodnim zakładnikiem straconym przez Państwo Islamskie. Poprzednie nagranie przedstawiały egzekucje amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.

USA bombardują Państwo Islamskie i inne ugrupowania radykalne w Syrii od niemal dwóch tygodni z pomocą arabskich sojuszników, w sąsiednim Iraku atakują wybrane cele od sierpnia. Państwa europejskie (Francja i Wielka Brytania) dołączyły do operacji przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku, ale nie w Syrii.

[object Object]
"Zdrajcy" w samochodzie, detonator w dłoni czterolatka. Pierwsza egzekucja "Jihadi Juniora"tvn24
wideo 2/8

Autor: pk//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl, Al Jazeera

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości