"Zbędny nacisk ws. Holokaustu". MSZ: restytucja trwa

Izba Lordów opowiedziała się za restytucją mienia żydowskiego przez PolskęUnited States Holocaust Museum

Nacisk na Polskę w sprawie Holokaustu jest zbędny - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska odnosząc się do kwestii uregulowania przez Polskę kwestii majątków żydowskich, czego domaga się Izba Lordów. Według MSZ, restytucja mienia prywatnego w Polsce trwa od 1989 roku.

Członkowie brytyjskiej Izby Lordów w czwartkowej debacie nad Holokaustem wskazali na Polskę jako na największe z europejskich państw, które dotychczas nie uregulowało ustawowo kwestii restytucji mienia wobec spadkobierców ofiar Holokaustu.

Wyrazili nadzieję, że rząd brytyjski wywrze presję na Polskę i inne kraje, by nie zwlekały dłużej z tą sprawą. Według rzeczniczki polskiego rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zupełnie niepotrzebnie. Jak mówiła dziś w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce, Polska uregulowała już większość wymienionych przez Brytyjczyków kwestii, także poza naszymi granicami.

"Uregulowaliśmy większość kwestii"

Rzeczniczka rządu poinformowała, że rozmawiała w tej sprawie z ministrem spraw zagranicznych, a Radosław Sikorski uznał te roszczenia za bezzasadne.

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polska zrobiła wiele dla ofiar Holokaustu i nie ma sobie nic do zarzucenia. Dodała, że nasz kraj dba między innymi o miejsca pamięci Żydów, prowadzi szeroką działalność edukacyjną na temat Zagłady, otworzyliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich.

MSZ: Restytucja trwa

Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, kwestie zwrotu mienia i rekompensat w Polsce regulują przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego oraz niektóre inne ustawy. W oparciu o te przepisy restytucja mienia prywatnego w Polsce trwa od roku 1989.

MSZ twierdzi, że polskie prawo nie czyni różnicy między roszczącymi ze względu na ich pochodzenie etniczne czy wyznanie – wszyscy mogą korzystać z tych samych procedur i instrumentów prawnych. Przypomina, że 11 listopada 1954 podpisany został układ odszkodowawczy między Polską a Zjednoczonym Królestwem regulujący sprawy roszczeń finansowych wobec Polski obywateli brytyjskich i zarejestrowanych na terenie UK przedsiębiorstw. Na jego mocy rząd RP wypłacił rządowi Zjednoczonego Królestwa kwotę niemal 5,5 mln funtów. Łącznie w latach 1991-2012 państwo polskie, jak wynika z komunikatu, przekazało w ramach stałej pomocy ofiarom represji niemieckich na terenach gett i obozów (oraz dziedziczącym po nich wdowom i wdowcom) 65 708 738 zł (niemal 22 mln USD). Jak podkreśla MSZ, kwota ta nie obejmuje wszystkich wydatków budżetowych przekazywanych na rzecz ofiar Holokaustu, a jedynie te, które są możliwe do oszacowania.

Autor: js/i / Źródło: Polskie Radio, PAP

Źródło zdjęcia głównego: United States Holocaust Museum