TVN24 | Świat

Zawieszenie broni, ale tylko na czas święta

TVN24 | Świat

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Afgańscy talibowie ogłosili w sobotę, że wprowadzają trzydniowe zawieszenie broni na Id al-Fitr, czyli święto zakończenia ramadanu. Walki w Afganistanie nasiliły się ostatnio, mimo apelu władz o rozejm na czas ramadanu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Nie prowadźcie operacji ofensywnych przeciw wrogom, a jeśli podejmują oni działania przeciw wam, brońcie się" - napisał na Twitterze rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Dodał jednak, że rozejm obowiązuje tylko na święto Id al-Fitr.

Władze jeszcze nie odpowiedziały

Władze Afganistanu nie poinformowały jeszcze, czy będą respektować to wezwanie do zawieszenia broni. W kwietniu talibowie odrzucili wezwanie rządu o rozejm na czas ramadanu, nazywając ten apel "nieracjonalnym".

Walki trwały przez cały święty miesiąc muzułmanów. Co najmniej 146 cywilów zostało w tym okresie zabitych przez talibów, a 430 - rannych. W środę w atakach na północy i na wschodzie Afganistanu zginęło 11 osób, a sześć zostało rannych.

Poza atakami na afgańską policję i wojsko bojownicy w Afganistanie bardzo często dokonują ataków również na meczety.

Id al-Fitr - Święto Przerwania Postu - czyli koniec ramadanu rozpoczyna się - w zależności od kraju, a nawet rejonu - od oficjalnego potwierdzenia, że już ukazał się księżyc w jego pierwszej fazie, dlatego też część krajów obchodzi je w tym roku w piątek, inne w sobotę lub niedzielę. Czasem trwa ono dwa lub trzy dni.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości