Świat

Zatrzymali przywódcę sprawców rzezi himalaistów

Świat


Pakistańska policja poinformowała w czwartek o zatrzymaniu domniemanego przywódcy grupy talibów, która w czerwcu dokonała bezprecedensowej masakry dziewięciu zagranicznych himalaistów.

23 czerwca nad ranem talibowie dokonali masakry w obozie himalaistów pod drugim co do wysokości pakistańskim szczytem Nanga Parbat (8126 m), ograbiając i zabijając z broni palnej dziewięciu zagranicznych wspinaczy - 3 Ukraińców, 3 Chińczyków, 2 Słowaków i Litwina - oraz nepalskiego Szerpę i miejscowego kucharza. Czwarty Chińczyk został tylko postrzelony w ucho i zdołał zbiec.

W lecie trzej talibowie zabili trzech policjantów, którzy prowadzili dochodzenie w tej sprawie. W czwartek przedstawiciel policji w okręgu Diamer na północy Pakistanu podał, że zatrzymano mężczyznę, który miał zaplanować masakrę pod Nanga Parbat. Zatrzymano także jego wspólnika, podejrzewanego o udział w zabójstwie trzech policjantów. W trwającej już ponad sto lat sportowej eksploracji Himalajów czerwcowa masakra była wydarzeniem bez precedensu. Mimo fali przemocy trwającej w Pakistanie od 2007 r., dotąd nie było tam ataków na himalaistów ani turystów górskich.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości