Świat

Brytyjczycy wysyłają do Zatoki Perskiej drugi okręt wojenny. "Utrzymanie stałej obecności"

Świat

[object Object]
Niszczyciel HMS Duncan Twitter/@RoyalNavy
wideo 2/4

Londyn wysyła do Zatoki Perskiej drugi okręt wojenny. Niszczyciel HMS Duncan ma dołączyć do fregaty HMS Montrose, która wkrótce uda się na przegląd techniczny. W ostatnich dniach okręt interweniował podczas próby zatrzymania brytyjskiego tankowca przez irańskie jednostki.

Jak podkreślono w rządowym oświadczeniu, decyzja o wysłaniu niszczyciela ma na celu "utrzymanie stałej obecności morskiej" w regionie w trakcie przeglądu technicznego i zmiany załogi HMS Montrose.

HMS Duncan, który zakończył udział w ćwiczeniach NATO na Morzu Czarnym, ma wypłynąć na Bliski Wschód w ciągu najbliższych dni. Wysłanie okrętu w region Zatoki Perskiej było planowane już wcześniej. Media nieoficjalnie podały jednak, że jego wypłynięcie zostało jednak przyspieszone w związku z eskalacją sporu w regionie. - Reagujemy w umiarkowany i wyważony sposób na to, co się dzieje i jasno mówimy Iranowi, że nie chcemy eskalacji tej sytuacji - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i zaapelował o "zachowanie zimnej krwi" przez wszystkie strony sporu.

Incydent w Zatoce Perskiej

W czwartek brytyjski rząd poinformował, że trzy irańskie jednostki "wbrew prawu międzynarodowemu usiłowały przeszkodzić brytyjskiemu statkowi handlowemu British Heritage w przepłynięciu przez Cieśninę Ormuz". "(Brytyjski okręt) HMS Montrose zmuszony był ustawić się między irańskimi jednostkami a British Heritage oraz wystosować słowne ostrzeżenie wobec irańskich jednostek, które następnie zawróciły" - podkreślono. Rząd brytyjski wyraził "zaniepokojenie tymi działaniami".

Przejęcie irańskiego tankowca

W ubiegłym tygodniu w pobliżu Gibraltaru miejscowa policja i brytyjska piechota morska przejęły należący do Iranu tankowiec Grace 1 i doprowadziły go do portu na Gibraltarze. Decyzję o zatrzymaniu statku uzasadniono podejrzeniami, że może on brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię. Władze w Teheranie zażądały natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej - jak przekonują - na międzynarodowych wodach. Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego. W odpowiedzi brytyjski rząd podniósł we wtorek poziom zagrożenia dla brytyjskich statków handlowych na wodach Iranu do najwyższego, ostrzegając przed możliwymi próbami ataku lub wrogiego przejęcia.

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC-BY-SA-3.0/Brian Burnell)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości