TVN24 | Świat

Takanami wypłynął. Niszczyciel obrał kurs na Zatokę Omańską

TVN24 | Świat

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP, NHK

Rząd Japonii zadecydował, że okręty marynarki wojennej będą ochraniały japońskie tankowce i statki handlowe w Zatoce Omańskiej. Ma to związek z napięciami na Bliskim Wschodzie oraz niegasnącym konfliktem między Iranem a Stanami Zjednoczonymi.

Niszczyciel rakietowy Takanami jako pierwszy opuścił w niedzielę port Yokosuka i wziął kurs na Zatokę Omańską z zadaniem ochrony japońskich statków handlowych i tankowców przez nią przepływających. Przez Zatokę Omańską Japonia transportuje 90 procent zakupionej ropy naftowej.

Na pokładzie znajduje się około 200 marynarzy oraz dwa helikoptery. Takanami ma dopłynąć do celu jeszcze w tym miesiącu. Rząd premiera Shinzo Abe podjął decyzję o skierowaniu niszczyciela rakietowego w rejon Zatoki Omańskiej w związku z utrzymującym się napięciem na Bliskim Wschodzie wywołanym konfliktem między Iranem a USA.

RAPORT tvn24.pl: Atak na tankowce w Zatoce Omańskiej

Niszczyciel rakietowy TakanamiKenichiro MATOHARA CC BY 2.0 Wikipedia

Opozycja i media mają "ale"

Japońska opozycja i prasa komentując decyzję rządu zwracają uwagę, że konstytucja Japonii zabrania użycia sił wojskowych do rozstrzygania sporów międzynarodowych.

Rząd odpowiadając na ten zarzut zwraca uwagę, że marynarka wojenna ma jedynie interweniować, gdy japońskie statki zostaną zaatakowane, bądź znajdą się w niebezpieczeństwie. Przypomina też, że Japonia nie przyłączyła się do prowadzonej przez USA inicjatywy Sentinel na rzecz bezpieczeństwa morskiego w pobliżu Cieśniny Ormuz, kluczowej drogi wodnej dla transportu ropy naftowej, z obawy przed pogorszeniem wieloletnich, przyjaznych stosunków Tokio z Teheranem.

Ataki na tankowce

W 2019 roku doszło do ataków na tankowce w Zatoce Perskiej, o które USA obwiniały Iran, co doprowadziło do pogorszenia sytuacji w regionie. Władze w Teheranie zaprzeczały, że są odpowiedzialne za ataki, chociaż zatrzymywały tankowce w cieśninie Ormuz - wąskim ujściu Zatoki Perskiej, przez które transportowane jest 20 procent światowej ropy naftowej i 25 procent skroplonego gazu ziemnego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Unijna "koalicja chętnych" będzie patrolować cieśninę Ormuz

Autor:akw/adso

Źródło: PAP, NHK

Źródło zdjęcia głównego: Kenichiro MATOHARA CC BY 2.0 Wikipedia

Tagi:
Raporty: