Świat

Zastrzelił nastolatka, miał stoczyć celebrycką walkę na ringu. Po protestach starcie odwołane

Świat

Sanford Police DepartmentGeorge Zimmerman (zdjęcie z 2012 roku)

George Zimmerman, którego w ubiegłym roku uniewinniono od zarzutu zabójstwa po zastrzeleniu nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka, zamierzał wziąć udział w "celebryckim" pojedynku na ringu - poinformowano na początku tygodnia. W sobotę promotor spotkania poinformował na Twitterze, że do walki nie dojdzie. Wzbudziła zbyt duże kontrowersje.

"To była zła osoba do umieszczenia na ringu w celebryckiej walce" - napisał w sobotę na Twitterze Damon Feldman, promotor walki, nawiązując do Zimmermana. Dodał, że jego plany poszły na marne, bo "woli być szczęśliwy i uszczęśliwiać ludzi".

Przeciwnikiem Zimmermana miał być amerykański raper DMX. "Walka z Georgem Zimmermanem została odwołana" - poinformował w oświadczeniu rzecznik muzyka, dodając, że propozycji od początku towarzyszyły wątpliwości. "DMX nigdy nie zgodził się na walkę. Dziękujemy za wsparcie naszym fanom".

Pojedynek pomiędzy raperem a Zimmermanem wzbudził ogromne kontrowersje wśród amerykańskiego społeczeństwa.

Ginie Trayvon Martin

George Zimmerman 26 lutego 2012 r. zastrzelił w Sanford na Florydzie czarnoskórego 17-latka Trayvona Martina. Do zdarzenia doszło na prywatnym osiedlu, które uzbrojony Zimmerman patrolował jako ochotnik.

Oskarżony podejrzewał, że - jak mówił - idący chodnikiem Martin może być przestępcą. Doszło między nimi do konfrontacji i choć policja, z którą porozumiał się wcześniej Zimmerman, zaleciła mu pozostać w samochodzie, wysiadł z auta. Zimmerman twierdzi, że miał zamiar wsiąść do niego z powrotem, gdy nastolatek uderzył go w twarz. Ochroniarz sięgnął po broń i zastrzelił 17-latka.

Ostatecznie Zimmerman został uniewinniony od zarzutu zabójstwa, co wzbudziło ogromne protesty w kilku miastach w USA.

Zabójstwo Trayvona Martina w ubiegłym roku wstrząsnęło opinią publiczną w USA. Wywołało też burzliwą dyskusję na temat granic obrony koniecznej i tzw. "prawa własnej ziemi". Zgodnie z nim, obywatel, który obawia się o swoje życie, może użyć broni w stosunku do potencjalnego agresora na własnym terenie.

Autor: pk/jk / Źródło: Los Angeles Times, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Sanford Police Department

Raporty: