Świat

Wielka dziura na Uralu wciąż się powiększa

Świat

odnoklassniki.ruZapadlisko w Kraju Permskim

Pochłania kolejne domy i od jesieni ubiegłego roku powiększyło się już kilkakrotnie. Wielkie zapadlisko w Solikamsku w Kraju Permskim powstało w listopadzie 2014 roku, ale urzędnicy tłumaczą, że to efekt trzęsienia ziemi w 1995 roku. Dlaczego jednak ziemia w tym miejscu zapadła się dopiero po 19 latach? Wytłumaczeniem ma być to, że w tym miejscu wcześniej znajdowała się kopalnia.

Miasto Solikamsk w Kraju Permskim jest położone na zachodnich stokach Uralu. Działa tu kopalnia Solikamsk-2, należąca do rosyjskiego producenta nawozów Urałkalij.

W listopadzie 2014 roku powstało tu ogromne zapadlisko.

"Na miejscu zapadliska była nieczynna już kopalnia. Komisja Rostechnadzoru (Federalnej Służby ds. nadzoru ekologicznego, technologicznego i atomowego - red.) doszła do wniosku, że powodem zapadnięcia się ziemi było trzęsienie ziemi, do którego doszło w 1995 roku” – informuje portal ura.ru.

Domy pod ziemią

Permski portal properm.ru przypomniał, że w ciągu ostatniego roku zapadlisko zwiększyło się kilkakrotnie.

Rozmiary zapadliska w zeszłym roku odnoklassniki.ru

„Dane z marca. Wymiary krateru: 90 na 109 metrów, głębokość – 75 m. Urałkalij położył w okolicy rurociąg, by odprowadzać z tego miejsca wodę. W listopadzie zeszłego roku wymiary zapadliska wynosiły 20 na 30 metrów" - napisał properm.ru.

W zeszłym roku prywatne domy znajdowały się w odległości kilku kilometrów od zapadliska. Pod ziemię zapadło się jednak kilka działek z daczami. Ich właścicielom zaproponowano rekompensaty. Mieszkańcy Solikamska obawiają się, iż powiększające się w szybkim tempie zapadlisko spowoduje, że pod ziemią znajdzie się całe miasto.

Urzędnicy Rostechnadzoru tłumaczą, że Urałkalij nie odpowiada za zaistniałą sytuację.

Autor: tas//gak / Źródło: ura.ru, properm.ru

Źródło zdjęcia głównego: odnoklassniki.ru