Zapad-2013 wchodzi w drugą fazę. Rosjanie i Białorusini ćwiczą w Kaliningradzie

mil.ruZapad wchodzi w kolejną fazę

W poniedziałek rozpoczęła się druga faza białorusko-rosyjskich strategicznych manewrów Zapad-2013/

Jak informuje agencja RIA Nowosti, teraz żołnierze będą ćwiczyć na pięciu poligonach, dwóch w Obwodzie Kaliningradzkim i trzech na Białorusi.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że w poniedziałek żołnierze ćwiczyli wspólne wykrywanie, blokowanie i eliminowanie zbrojnych grup.

Dwuetapowe ćwiczenia

Białorusko-rosyjskie strategiczne manewry wojskowe Zapad-2013 (Zachód 2013) rozpoczęły się w piątek i potrwają do 26 września. W ćwiczeniach na terytorium Białorusi - według zapowiedzi ministra obrony Białorusi Jurego Żadobina - bierze udział 12,9 tys. żołnierzy, z czego 2,5 tys. to Rosjanie. Planuje się wykorzystanie około 70 czołgów i ponad 50 samolotów oraz śmigłowców. Zostaną także użyte białoruskie samoloty bezzałogowe. Manewry przebiegają w dwóch etapach. W pierwszym zjednoczone dowództwo regionalnych zgrupowań wojsk przećwiczyło planowanie użycia i kierowania wojskami w trakcie ich rozmieszczania, planowanie izolowania umownych obszarów działania nielegalnych jednostek zbrojnych, powiększania zgrupowań sił powietrznych oraz wojsk obrony przeciwlotniczej, a także ochrony ważnych obiektów państwowych i wojskowych.

Drugi etap będzie dotyczył kierowania wojskami podczas operacji bojowych mających na celu stabilizowanie sytuacji w celu zapewnienia wojskowego bezpieczeństwa Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. W trakcie manewrów mają być ćwiczone działania w celu ochrony granicy państwowej, utrzymywania stanu wyjątkowego w rejonie przygranicznym, poszukiwania i likwidacji grup dywersyjnych oraz nielegalnych ugrupowań zbrojnych, a także ochrony przeciwlotniczej punktów dowodzenia oraz ważnych obiektów wojskowych. Zostaną również przeprowadzone ćwiczenia taktyczne z pododdziałami wojsk rakietowych i artylerii.

"Obronny charakter"

Władze Białorusi wielokrotnie zapewniały, że ćwiczenia mają wyłącznie obronny charakter. Żadobin podkreślał też, że Białoruś wykazała się "przejrzystością oraz dążeniem do umocnienia bezpieczeństwa regionalnego i pasa dobrego sąsiedztwa", zaprosiła bowiem do obserwowania "aktywnej fazy ćwiczeń" przedstawicieli korpusu dyplomatycznego państw obcych akredytowanych przy białoruskim Ministerstwie Obrony oraz obserwatorów z Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy.

NATO zaplanowało przeprowadzenie w listopadzie manewrów w Polsce i krajach bałtyckich. Źródła PAP w NATO twierdzą, że Sojuszowi zależy na tym, żeby ćwiczenia były transparentne dla krajów takich jak Rosja. Zaznaczają, że manewry Sojuszu nie są odpowiedzią na ćwiczenia, które prowadzą w pobliżu Polski i krajów nadbałtyckich Rosja i Białoruś (Zapad-2013). Ćwiczenia NATO w Polsce były planowane już od 2009 roku.

Autor: mtom / Źródło: Ria Novosti, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości