Zamiast stanu wyjątkowego prawo antyterrorystyczne

 
PAP/EPAUstawodawstwo antyterrorystyczne zastąpi obowiązujące od 48 lat przepisy stanu wyjątkowego

Komitet prawny, utworzony na polecenie prezydenta Syrii Baszara el-Asada, zajmie się przygotowaniem ustawodawstwa antyterrorystycznego, które zastąpi obowiązujące w kraju od 48 lat przepisy stanu wyjątkowego - podała syryjska agencja prasowa Sana.

Według agencji prasowej Sana, komitet przygotuje "legislację chroniącą bezpieczeństwo narodowe, godność obywateli, a także zasady prowadzenia walki z terroryzmem, torując drogę do zniesienia stanu wyjątkowego". Komitet ma przedstawić swój raport do 25 kwietnia.

"Syria pokona spiski uknute przeciwko niej"

Zniesienie trwającego od 48 lat stanu wyjątkowego jest głównym żądaniem syryjskich opozycjonistów, którzy od dwóch tygodni demonstrują domagając się reform demokratycznych. Wbrew oczekiwaniom prezydent Asad nie zniósł w środę, w swym pierwszym od rozpoczęcia protestów przemówieniu publicznym, obowiązującego od 1963 stanu wyjątkowego. Oskarżył natomiast satelitarne stacje telewizyjne i inne media o fabrykowanie kłamstw i powiedział, że "Syria pokona spiski uknute przeciwko niej".

Grupy obrońców praw człowieka twierdzą, że od 18 marca, gdy zaczęły się protesty, w Syrii zginęło w starciach z siłami bezpieczeństwa ponad 60 osób.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości