Zamiast spotkania Obama-Putin rozmowa Kerry'ego z Ławrowem

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotka się dziś w Paryżu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem - podała rzeczniczka Departamentu Stanu. Szefowie dyplomacji będą rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i w Syrii.

- Tematem dyskusji będzie sytuacja na Ukrainie w związku z zaplanowanym na sobotę zaprzysiężeniem nowego prezydenta, a także Syria i kwestia usunięcia pozostałej w kraju broni chemicznej - powiedziała dziennikarzom Jen Psaki. Spotkanie Kerry'ego z Ławrowem będzie tłem dla wizyty Baracka Obamy i Władimira Putina we Francji.

Obama nie spotka się z Putinem

Biały Dom poinformował, że prezydent USA Barack Obama w Normandii 6 czerwca, podczas obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów nie spotka się w cztery oczy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

- Nie przewidziano spotkania prezydenta Obamy z prezydentem Putinem podczas tych uroczystości - powiedziała w rozmowie z AFP rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden.

Według Hayden spotkanie prezydentów w cztery oczy jest wykluczone, jednak Obama i Putin zetkną się zapewne podczas uroczystości.

Będzie to pierwsze spotkanie Putina z zachodnimi przywódcami od aneksji Krymu, która nastąpiła w marcu. Prezydent Rosji spotka się z prezydentem Francji i kanclerz Niemiec.

"Zachód powinien uświadomić Putinowi, że robi za mało"

W artykule redakcyjnym brytyjski dziennik "Financial Times" sugeruje w środę, że Zachód powinien wykorzystać spotkanie z Putinem w Normandii, aby jasno uświadomić prezydentowi Rosji, że robi o wiele za mało, by rozładować napięcia na Ukrainie.

Dziennik zaznacza, że na Ukrainie nie ziścił się najgorszy scenariusz wojny domowej na pełną skalę, prezydent Władimir Putin wycofał część wojsk zmasowanych na granicy z Ukrainą, a Kreml powiedział, że uszanuje wybór Petro Poroszenki na prezydenta. Przypomina też, że w rozmowach zaaranżowanych przez UE Rosja rozważa tymczasowe uregulowanie permanentnego problemu zadłużenia Ukrainy za rosyjski gaz. Wszystko to, zaznacza dziennik, "jest pożyteczne, lecz nie idzie wystarczająco daleko, co zachodni liderzy powinni uzmysłowić Putinowi, gdy ich drogi skrzyżują się w czwartek w Paryżu i w piątek w Normandii w 70. rocznicę lądowania aliantów".

Chęć rozładowania napięcia nieszczera

"Obama i jego europejscy sojusznicy muszą dokładnie wyjaśnić Putinowi, że są dalecy od tego by być mu wdzięczni za to, że nie amputował Ukrainy wschodniej w stylu operacji krymskiej, i że będą go oceniać przez praktyczne działania niezbędne do rozładowania kryzysu, za który w dużym stopniu w pierwszym rzędzie on jest odpowiedzialny" - pisze dziennik. "Gdyby szczerze chciał rozładować napięcie, to oczywistymi posunięciami byłoby wstrzymanie napływu bojowników i broni z Rosji na Ukrainę i zlikwidowanie wciąż nadmiernej rosyjskiej obecności militarnej na granicach z Ukrainą" - podkreśla redakcja "FT".

Następnie, zdaniem dziennika, "Putin powinien upoważnić swych urzędników do prowadzenia konstruktywnych rozmów z przedstawicielami USA, UE i Ukrainy na temat sposobów utrzymania pokoju na Ukrainie wschodniej, na koniec zaś powinien wesprzeć propozycje ukraińskich władz, dotyczące zwiększenia autonomii dla regionów, szczególnie rosyjskojęzycznego wschodu, w sposób, który nie paraliżuje centralnych władz w Kijowie".

Zachód nie mówi o rozszerzeniu sankcji

Dziennik pochwala sygnalizowaną przez Waszyngton i jego sojuszników decyzję, by w tym tygodniu nie mówić o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji. Niemniej zaznacza, że jeśli destabilizacja na wschodniej Ukrainie się pogłębi, ostrzejsze sankcje będą niezbędne.

Obecnie jednak, jak pisze "FT", Zachód powinien mieć na uwadze dwa inne zadania. Pierwsze to promowanie wysiłków reformatorskich na Ukrainie, zaczynając od czyszczenia stajni Augiasza w skorumpowanej administracji państwowej, biznesie, polityce. Drugie, jak podkreśla dziennik, to zapewnienie tych członków NATO, którzy sąsiadują z Rosją o pełnym zaangażowaniu Sojuszu w przestrzegania zasady kolektywnej obrony członków NATO.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło/kka / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości