Świat

Po zamachach Komisja Europejska proponuje: karać za "podróże w celach terrorystycznych"

Świat


Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie zwalczania terroryzmu. Proponuje w niej m.in., by kraje unijne ścigały osoby podróżujące w celu odbycia szkolenia terrorystycznego lub wspomagające organizacje terrorystyczne finansowo. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Penalizacja działań, które same w sobie nie są terroryzmem, ale mogą służyć przygotowaniom do aktów terrorystycznych, ma pomóc w zapobieganiu zamachom i odstraszać potencjalnych sprawców.

Narzędzia na poziomie UE

- Tragiczne ataki w Paryżu pokazały sposób działania terrorystów ponad granicami, dlatego musimy mieć odpowiednie narzędzia na poziomie UE, by walczyć z siatkami terrorystycznymi - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans na konferencji prasowej w Brukseli.

Projekt dyrektywy przewiduje, że w UE penalizowane ma być podżeganie do terroryzmu, wyjazdy za granicę w celach terrorystycznych, organizowanie lub ułatwianie takich podróży, a także współsprawstwo i pomoc w dokonywaniu aktów terroru.

Podróż w celach terrorystycznych

Nowe regulacje zawierają też wspólną definicję przestępstw związanych z terroryzmem, aby kraje unijne mogły skuteczniej przeciwstawiać się m.in. zjawisku, jakim są zagraniczni bojownicy.

- Chcemy być pewni, że podróżowanie w celach terrorystycznych, ułatwianie takich podróży, dostarczanie lub pobieranie szkoleń i finansowanie terroryzmu będą uważane za przestępstwa terrorystyczne w całej UE - wyjaśniał Timmermans.

Propozycja wzmacnia również przepisy dotyczące rekrutacji bojowników i rozpowszechniania propagandy terrorystycznej, m.in. w internecie.

Plan działań

Również w środę KE przyjęła plan działań, który ma pomóc UE w walce z terrorystami, a także ograniczyć dostęp do nielegalnej broni czy materiałów wybuchowych. Przewiduje on m.in. utworzenie przez państwa członkowskie punktów kontaktowych zajmujących się wymianą informacji wywiadowczych w sprawie obiegu broni palnej wewnątrz UE.

Plan zakłada również wzmocnienie Europolu, czyli Europejskiego Urzędu Policyjnego, oraz wzywa państwa członkowskie do utworzenia lub zwiększenia "cyberpatroli", które miałyby kontrolować obrót bronią i materiałami wybuchowymi w sieci.

Zacieśnić współpracę

Komisja zaproponowała też krajom członkowskim zacieśnienie współpracy i dialogu w sprawie zapobiegania przemytowi broni z krajami spoza UE, w tym z krajami Afryki Północnej, Turcją, Ukrainą i państwami Bałkanów Zachodnich. - KE zrobi wszystko, co w jej mocy, żeby wspomóc państwa członkowskie w walce z terroryzmem - zapewniał Timmermans.

To kolejna inicjatywa Brukseli, która ma wspierać stolice w walce z terroryzmem, zaprezentowana po niedawnych zamachach w Paryżu. 18 listopada KE zaproponowała regulacje, które mają ograniczyć możliwość pozyskania broni przez potencjalnych zamachowców.

Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiTVN24 BiS
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: