Świat

Belg może być "mózgiem" zamachów. "Jest już w Syrii"

Świat

Siedem zatrzymań w Belgii. Akcja antyterrorystów w Brukseli
tvn24Abdelhamid Abaaoud jest mózgiem operacji

Urodzony w Brukseli Abdelhamid Abaaoud jest podejrzewany przez belgijskie służby o zorganizowanie piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu - podał w poniedziałek dziennik "De Standaard", powołując się na własne źródła. Agencja Reutera dodaje, że mężczyzna jest już w Syrii.

29-letni Abaaoud wychował się w imigranckiej dzielnicy Molenbeek Saint Jean. Jest on najbardziej poszukiwanym, podejrzanym o terroryzm w Belgii. Służby uważają, że miał związki z zastrzelonymi w styczniu, w miejscowości Verviers dwoma dżihadystami. Belg marokańskiego pochodzenia był prawdopodobnie mózgiem siatki działającej w tym kraju i kierował nią z Aten.

Zaocznie skazany

W styczniu belgijski dziennik "Le Soir" pisał, że Abaaoud utrzymywał kontakty telefoniczne ze swym bratem, który przebywa w więzieniu w Lantin, na wschodzie Belgii i jednym z dwóch terrorystów zabitych podczas operacji służb specjalnych w Verviers.

Teraz dziennik przypomina, że Abaaoud został zaocznie skazany w lipcu na 20 lat więzienia przez sąd w Brukseli. W styczniu miał on uciec z Europy do Syrii.

Szkolenie w Syrii

"De Standaard" podkreśla, że dwóch z trzech zidentyfikowanych sprawców zamachów w Paryżu, mimo że miało obywatelstwa francuskie, mieszkało w Brukseli, w dzielnicy Molenbeek.

Jednym z nich jest 20-letni Bilal Hadfi, który w ubiegłym roku wyjechał z Belgii do Syrii, aby wstąpić tam w szeregi tzw. Państwa Islamskiego (IS). Drugi "belgijski" terrorysta to Brahim Abdeslam. Obaj zginęli podczas zamachów w piątek. "De Standaard" podkreśla, że prawdopodobnie obaj również znali Abaaouda.

Siedem zatrzymań

W związku z piątkową serią krwawych zamachów terrorystycznych w Paryżu, w Belgii zatrzymano już siedem osób. Dwa samochody, które wykorzystywali zamachowcy we francuskiej stolicy - volkswagen polo oraz seat - miały belgijskie numery rejestracyjne. Ten pierwszy znajdował się obok sali Bataclan, w której zastrzelono 89 ludzi uczestniczących w koncercie.

Auta zostały wypożyczone odpowiednio przez Abdeslama i Hadfiego.

[object Object]
Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiTVN24 BiS
wideo 2/23

Autor: asz/r / Źródło: PAP