Świat

Wmieszał się w tłum i oglądał "dzieło" kolegów. "Mózg" zamachów był w pobliżu Bataclan

Świat


Uważany za głównego organizatora ataków w Paryżu Abdelhamid Abaaoud pojawił się w okolicach sali koncertowej Bataclan po rzezi, jakiej dokonali tam jego wspólnicy - poinformował prokurator Paryża Francois Molins. Abaaoud znajdował się też w pobliżu restauracji i barów, które stały się celem terrorystów. 29-latek nie wzbudzał wtedy żadnych podejrzeń i najprawdopodobniej wmieszał się w tłum.

Jedenaście dni po atakach w Paryżu, w których zginęło 130 osób, śledczy wciąż starają się ustalić wszystkie szczegóły dotyczącego tego, kto i w jaki sposób przeprowadził oraz zorganizował zamachy. Za głównego organizatora i "mózg" całej operacji uważany jest 29-letni Abdelhamid Abaaoud, który w ubiegłą środę zginął w czasie policyjnej obławy na mieszkanie w Saint-Denis na północy Paryża.

Na wtorkowej konferencji prasowej prokurator Paryża Francois Molins przedstawił nowe informacje na temat postępów w śledztwie.

Przekazał, że dane telefonu komórkowego, którego - zdaniem śledczych - Abaaoud używał w dniu zamachów, wskazują na to, iż już po atakach pojawił się on w okolicach barów i restauracji w 10. i 11. dzielnicy, będących celem zamachowców. Udał się także w pobliże sali koncertowej Bataclan, gdzie zamordowano 89 osób.

Jak zauważają media, 29-latek najprawdopodobniej wykorzystał chaos tam panujący i wmieszał się w tłum, by z bliska obejrzeć "dzieło" swoich wspólników.

Planowali nowe ataki

Zgodnie z nowymi ustaleniami śledczych przekazanymi przez Molinsa, Abaaoud dwa dni po zamachach trafił do Saint-Denis, gdzie znalazł kryjówkę dzięki pomocy swojej kuzynki Hasny Ait Boulahcen, która również zginęła w czasie policyjnej obławy.

Razem z nimi w mieszkaniu znajdowała się jeszcze jedna osoba. Jak podała prokuratura, jej odciski palców znaleziono na jednym z trzech kałasznikowów pozostawionych w opuszczonym samochodzie, na którego trop tuż po zamachach trafili śledczy.

Na pozostałych dwóch karabinach znajdowały się odciski Abaaouda i Brahima Abdeslama (wysadził się na bulwarze Woltera). Prowadzący dochodzenie podejrzewają więc, że znajdująca się w mieszkaniu, niezidentyfikowana jeszcze osoba, również mogla brać udział w atakach.

Ponadto prokurator Paryża poinformował, że śledczy mają dowody, iż grupa z Saint-Denis planowała zamachy w biznesowej dzielnicy Paryża La Defense.

Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiTVN24 BiS
wideo 2/23

Autor: kg\mtom / Źródło: Reuters, BBC, Independent

Tagi:
Raporty: