Świat

Dwa wybuchy na przedmieściach stolicy Nigerii. Co najmniej 15 zabitych, 41 osób rannych

Świat

Aktualizacja:

Co najmniej 15 osób zginęło, a 41 zostało rannych w serii zamachów bombowych, do jakich doszło w pobliżu stolicy Nigerii Abudży - poinformowała w sobotę krajowa agencja ds. zarządzania kryzysowego. Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataków.

To pierwsze takie zdarzenie w okolicach stolicy Nigerii od ponad roku.

Do jednej z eksplozji doszło w pobliżu posterunku policyjnego w Kuje, niedaleko lotniska w Abudży, ok. 40 km od centrum stolicy. Zginęło tam 13 osób. W tamtejszym więzieniu przetrzymywane są dziesiątki bojowników Boko Haram.

Zaatakowany został również przystanek autobusowy na przedmieściu Nyanya, w wyniku czego życie straciło co najmniej dwóch ludzi. W ubiegłym roku miejsce to dwa razy było celem zamachów.

W pierwszym z nich - 14 kwietnia 2014 roku zginęło co najmniej 75 ludzi; do zorganizowania aktu terroru przyznali się islamiści z Boko Haram. Kolejny zamach, 1 maja ub. roku, kosztował życie co najmniej 16 osób.

Chcą prawa szariatu

Do zamachów w pobliżu Abudży doszło w dzień po tym jak czterech zamachowców samobójców przeprowadziło atak terrorystyczny w stolicy stanu Borno - Maiduguri. W zamachu tym zginęło co najmniej 10 osób, a 39 zostało rannych. Media podkreślają, że za atakami stoją dżihadyści z organizacji Boko Haram.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją.

W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło wiele tysięcy osób.

Licząca 170 mln ludności Nigeria jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

Autor: ts / Źródło: PAP

Raporty: