Świat

Zamachowiec z Kopenhagi "ślubował wierność Państwu Islamskiemu"

Świat


Zamachowiec z Kopenhagi na chwilę przed atakiem złożył przysięgę wierności Państwu Islamskiemu - podają media. Napastnik zidentyfikowany jako Omar El-Hussein został zastrzelony przez policję w weekend.

Duńskie media znalazły profil El-Husseina na Facebooku. Niedługo przez zamachem 22-latek zamieścił wpis, w którym przysiągł wierność samozwańczemu kalifowi Państwa Islamskiego Abu Bakrowi al-Bagdadiemu.

W poście ślubował "wierność Abu Bakrowi i całkowite posłuszeństwo na dobre i złe". Zapowiedział także, że nigdy nie będzie podważał słów kalifa.

Internetowy znajomy El-Husseina potwierdził w rozmowie z CNN, że profil należał do jego kolegi. Strona została już usunięta.

Duńskie służby nie sprawdziły Facebooka?

Jeszcze w poniedziałek premier Danii Helle Thorning-Schmidt oświadczyła, że sprawca nie należał do siatki terrorystycznej. - Chciałabym bardzo jasno oświadczyć, że nie ma żadnych wskazówek, iż sprawca należał do jakiejś grupy terrorystycznej - powiedziała reporterom.

Media spekulowały jednak, że na zachowanie 22-latka wpływ mogły mieć materiały propagandowe Państwa Islamskiego.

Media: to Omar El-Hussein

Władze nie chcą oficjalnie potwierdzić tożsamości napastnika, który w weekend zabił dwie osoby. Media podają jednak, że najprawdopodobniej jest nim 22-letni Duńczyk znany policji z racji swej wcześniejszej działalności przestępczej i posiadania broni.

Według duńskich mediów był to Omar El-Hussein, który dwa tygodnie przed atakami terrorystycznymi w Kopenhadze wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę za napaść. W 2003 roku zaatakował jednego z pasażerów nożem w kopenhaskim metrze.

Szef duńskich służb specjalnych PET Jens Madsen mówił w niedzielę, że według śledczych inspiracją dla napastnika "mogły być wydarzenia z Paryża", gdzie w styczniu dżihadyści zaatakowali m.in. tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo". - Mogły go też zainspirować materiały rozsyłane przez Państwo Islamskie - dodał.

Autor: pk\mtom / Źródło: CNN