Świat

Zamachowcy z Brukseli byli znani władzom USA

Świat

PAP/EPA/domena publicznaNa lotnisku w Brukseli wysadził się m

Dwaj brukselscy zamachowcy - bracia Ibrahim i Khalid El Bakraoui - byli znani władzom USA - poinformowała w czwartek stacja telewizyjna NBC, powołując się na amerykańskie źródła bezpieczeństwa.

Według tych źródeł obaj znajdowali się w jednej z amerykańskich baz danych, w której gromadzone są informacje o potencjalnych terrorystach. Jak poinformowała agencja Reutera, Ibrahim El Bakraoui trafił do niej jeszcze przed listopadowymi atakami terrorystycznymi w Paryżu, a jego brat Khalid krótko po tym wydarzeniu. Z powodu różnych przestępstw bracia byli także znani belgijskiej policji. O tym, że Ibrahim El Bakraoui był 14 czerwca 2015 roku deportowany z Turcji, zaś Belgia zignorowała ostrzeżenia, że jest on islamistycznym bojownikiem, mówił w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. 27-letni Khalid El Bakraoui wysadził się we wtorek rano w powietrze w metrze na stacji metra Maelbeek, w pobliżu siedzib unijnych instytucji. Jego brat, 29-letni Ibrahim był jednym z dwóch zamachowców samobójców, którzy zdetonowali w hali odpraw brukselskiego lotniska ukryte w bagażach ładunki wybuchowe. Obaj byli obywatelami Belgii.

Będą kolejne zamachy?

W zamachach w Brukseli zginęło co najmniej 31 osób, a około 300 zostało rannych. Stacja CNN podała, powołując się także na amerykańskie źródła bezpieczeństwa, że tzw. Państwo Islamskie, które przyznało się do wtorkowych ataków w Brukseli i listopadowych zamachów w Paryżu, ma plany kolejnych ataków na europejskie cele.

Autor: mw/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/domena publiczna

Raporty: