Świat

Ciężarówką wjechał w tłum, zabił cztery osoby. Uzbekistan uprzedzał Szwedów?

Świat


Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Uzbekistanu Abdulaziz Kamiłow powiedział, że jeszcze przed atakiem siły bezpieczeństwa jego kraju przekazały Szwecji za pośrednictwem innego kraju zachodniego informacje na temat Rachmana Akiłowa, głównego podejrzanego o zamach w Sztokholmie.

Kamiłow powiedział dziennikarzom, że domniemany zamachowiec został zwerbowany przez tzw. Państwo Islamskie (IS) po opuszczeniu Uzbekistanu w 2014 roku i osiedleniu się w Szwecji.

- Zgodnie z posiadaną przez nas informacją, aktywnie wzywał swoich rodaków do podróży do Syrii, aby walczyć po stronie Państwa Islamskiego - oznajmił Kamiłow. Dodał, że Akiłow wysyłał swe posłania za pośrednictwem internetu. - Wcześniej (przed atakiem) informacje o przestępczej działalności Akiłowa zostały przekazane przez służby bezpieczeństwa jednemu z zachodnich partnerów, aby szwedzka strona mogła być poinformowana - powiedział, nie wymieniając nazwy tego kraju.

Uzbeckie źródła bezpieczeństwa poinformowały w tym tygodniu, że w 2015 r. Akiłow usiłował wyjechać do Syrii i dołączyć do Państwa Islamskiego. Został jednak zatrzymany na turecko-syryjskiej granicy i deportowany do Szwecji. W lutym bieżącego roku władze Uzbekistanu umieściły go na liście osób poszukiwanych w związku z podejrzeniami o ekstremizm religijny.

Akiłow przyznaje się do zamachu

We wtorek Akiłow przyznał się do "popełnienia zbrodni terroru". W miniony piątek w centrum Sztokholmu ukradzioną ciężarówką wjechał w przechodniów na głównej ulicy handlowej, a następnie uderzył w dom towarowy. W piątkowym zamachu zginęły cztery osoby. Na razie mężczyźnie nie postawiono formalnych zarzutów. Podejrzany jest pracownikiem fizycznym o nieuregulowanej sytuacji prawnej w Szwecji. W 2016 roku jego wniosek o prawo stałego pobytu został odrzucony, a w grudniu miał on dobrowolnie opuścić Szwecję. W lutym 2017 roku sprawa Akiłowa została przekazana policji. Był wówczas poszukiwany, ale nie udało się go odnaleźć.

[object Object]
Wyprzedaż produktów po zamachu. Dom towarowy w ogniu krytykiTVN24 BiS
wideo 2/9

Autor: bpm//rzw/jb / Źródło: PAP

Raporty: