Świat

Tłumy na ulicach Paryża. Wielki marsz przeciwko terroryzmowi

Świat

[object Object]
Do Paryża przyjechało wielu przywódcówReutersS
wideo 2/21

O godzinie 15.30 w stolicy Francji ruszył marsz upamiętniający ofiary zamachu w Paryżu. W pochodzie wzięło udział wielu przywódców państw oraz tłumy obywateli.

17:45

17:32

17:15

17:11

Organizatorzy szacują, że na ulice wyszło 1,3 - 1,5 mln osób

17:00

Na ulicach Paryża wciąż pozostaje bardzo wiele osób

16:59

16:40

Ponad 10 tysięcy ludzi wzięło udział w niedzielę w Brukseli w marszu odbywającym się pod haslem "Razem przeciw nienawiści". Uczestniczyli w nim przedstawiciele świata polityki, mediów, organizacji muzułmańskich i żydowskich i wspólnoty francuskiej w Belgii. Według policji już pół godziny po rozpoczęciu marszu liczba uczestników wynosiła 10-15 tysięcy. Wiele osób niosło plakaty z napisem "Je suis Charlie" (Jestem Charlie), jako wyraz solidarności z ofiarami środowego zamachu w Paryżu na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Uczestnicy zaintonowali Marsyliankę, poza tym marsz przebiegał w ciszy. Jak poinformowano na stronie internetowej, marsz został zwołany przez "obywateli, rysowników, dziennikarzy, członków związków zawodowych, przedsiębiorców, organizacje walczące z ksenofobią i rasizmem oraz przedstawicieli belgijskich i francuskich partii politycznych".

16:35

Solidarność z Francuzami manifestują mieszkańcy wielu krajów w całej Europie:

16:27

Szef NATO Jens Stoltenberg, premier Grecji Antonis Samaras, premier Hiszpanii Mariano Rajoy, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, premier Danii Helle Thorning - Schmidt oraz szefowa polskiego rządu Ewa Kopacz:

16:22

16:21

16:18

Mój brat był muzułmaninem. Został zabity przez ludzi, którzy udają muzułmanów. To terroryści, nic więcej - powiedział brat zabitego w piątek policjanta, Ahmeda Merabeta

16:14

16:03

Na czas marszu zmobilizowano blisko 5,5 tys. policjantów i żandarmów. Szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve zapewnił w sobotę, że zostały zastosowane wszelkie środki, aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie marszu

15:59

W marszu bierze udział m.in. była pierwsza dama Carla Bruni

15:52

15:51

"Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek jestem Charlie Hebdo"

15:46

Przywódców zgromadzonych w Paryżu przywitał Francois Hollande:

15:36

Marsz ruszył z lekkim poślizgiem

15:27

Marsz jeszcze nie wyruszył. Opóźnienie jest już 30-minutowe

15:00

W tłumie widać wiele flag - nie tylko Francji, ale także innych krajów, m.in. Turcji i Brazylii.

14:37
W centrum Francji coraz więcej ludzi
W centrum Francji coraz więcej ludzitvn24
14:32

Prezydent Francji Francois Hollande obiecał wzmocnienie ochrony szkół żydowskich i synagog w tym kraju po serii dżihadystycznych ataków dokonanych w ostatnich dniach - poinformowała w niedzielę Rada Przedstawicielska Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF).

- Odczuwamy smutek i gniew, ale musimy też wyznaczyć szereg pilnych działań (w celu ochrony). Powiedziano nam, że wszystkie szkoły (żydowskie) i synagogi będą chronione za pomocą środków, które w razie potrzeby mogą wyjść poza nadzór policji i objąć pomoc wojska - oświadczył szef CRIF Roger Cukierman po spotkaniu z Hollande'em w niedzielę.

13:10
13:07

Na Placu Republiki w Paryżu gromadzą się już pierwsi uczestnicy marszu.

12:51

W drodze na niedzielny marsz w Paryżu jest m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

12:42

11:47

11:31

Przed marszem solidarności w Paryżu na ulicach jest coraz więcej ludzi.

11:07

W Paryżu rozpoczęło się spotkanie szefów MSW w związku z atakiem na "Charlie Hebdo".

10:36

O godz. 11. odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej.

09:47

Premier Ewa Kopacz wylatuje do Paryża na marsz po atakach na "Charlie Hebdo". - Będzie to znak solidarności. Polska jest bezpieczna, ale żeby była bezpieczna, ta solidarność dziś jest bezwzględnie konieczna - powiedziała szefowa rządu.

08:14

Budynek niemieckiej gazety "Hamburger Morgenpost" został podpalony po tym, gdy magazyn przedrukował karykatury z "Charlie Hebdo". Nikomu nic się nie stało, policja aresztowała już dwóch podejrzanych - poinformowały w niedzielę władze.

07:31
07:27
00:22

Matka i siostry francuskiego dżihadysty Amedy Coulibaly'ego "potępiły zamachy w Paryżu w ostatnich dniach" i przekazały "szczere kondolencje" rodzinom ofiar. W oświadczeniu przesłanym agencji AFP kobiety napisały, że absolutnie nie podzielają skrajnych poglądów i mają nadzieję, że te haniebne czyny nie będą łączone z islamem.

21:24

Prezydent Francji Francois Hollande odwiedził w szpitalu policjantów z oddziałów RAID, którzy zostali ranni podczas szturmu na drukarnię i sklep koszerny w Paryżu. Vincennes

18:53

Poszukiwana przez policję Hayat Boumeddiene, partnerka terrorysty Amedy Coulibaly'ego, mogła już pewien czas temu wyjechać do Turcji i prawdopodobnie była tam, gdy w piątek wziął on zakładników w Paryżu - podała w sobotę AFP powołując się na źródło w policji. Według tego źródła śledczy próbują ustalić, czy Boumeddiene nie wyjechała już z Turcji do Syrii.

Dziennik "Le Figaro" również powołując się na źródło w policji podał, że Boumeddiene odleciała 2 stycznia z Madrytu do Turcji. Władze w Ankarze poinformowały, że w czwartek widziano na granicy syryjsko-tureckiej młodą kobietę odpowiadającą rysopisowi Boumeddiene.

Właśnie w czwartek Coulibaly zastrzelił policjantkę w Montrogue na przedmieściach Paryża. Boumeddiene poszukiwano właśnie w związku z jej domniemaną rolą w strzelaninie.

18:37

W Charkowie na Ukrainie odbył się marsz solidarności z ofiarami ataków we Francji. Kilkaset osób przeszło ulicami miasta, protestując przeciwko zamachom terrorystycznym. Marsz zakończył się pod Centrum Kultury Francuskiej, przed którym mieszkańcy złożyli kwiaty i znicze.

17:48

Policja francuska twierdzi, że dziewczyna jednego z zamachowców "opuściła Francję jakiś czas temu".

Hayat ‪Boumeddiene‬ jest według policji "uzbrojona i niebezpieczna".

Francuski resort spraw wewnętrznych opublikował zdjęcie wspólniczki zamachowca, a policja wzywa, by kobieta "dobrowolnie zgłosiła się" do dowolnego komisariatu.

17:24

Radykalny palestyński ruch Hamas potępił w sobotę środowy zamach terrorystyczny w redakcji satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu. W komunikacie wydanym po francusku Hamas oświadczył, że różnica poglądów nie powinna usprawiedliwiać zabijania.

Hamas "potępia agresję wobec magazynu "Charlie Hebdo" i podkreśla, że różnica opinii i poglądów nie powinna usprawiedliwiać zabójstwa" - głosi komunikat.

Ugrupowanie skrytykowało także niedawne oświadczenie premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Po zamachu we Francji Netanjahu wezwał do międzynarodowej walki z terroryzmem i porównał Hamas do zamachowców z Paryża jak i do dżihadystów z Państwa Islamskiego.

"Hamas potępia rozpaczliwe starania premiera Izraela, by znaleźć związek pomiędzy, z jednej strony, ruchem oporu naszego narodu, a z drugiej strony terroryzmem na świecie. Te godne pożałowania próby są skazane na niepowodzenie" - głosi komunikat.

Ze swej strony prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas złożył kondolencje prezydentowi Francji Francois Hollande'owi. Abbas zapewnił go o "solidarności narodu palestyńskiego i jego przywódców z Francją".

Palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki zapowiedział, że delegacja przedstawicieli chrześcijaństwa i islamu uda się w najbliższych dniach do Francji, by wyrazić wspólny sprzeciw wobec terroryzmu.

17:10

"Takich alertów w najbliższych dniach będzie więcej. Policjantów czeka piekło" - napisał na Twitterze współpracownik francuskiej telewizji France24 Julien Pain.

17:01

W wielu miejscach we Francji pojawiły się wyrazy solidarności z ofiarami ataków i ich rodzinami. Napisy "Je suis Charlie" pojawiły się zarówno na budynkach użyteczności publicznej, jak i na sklepach czy domach prywatnych.

16:59

W zamieszkanym przez 80 tys. ludzi mieście Pau na południowym zachodzie Francji w marszu milczenia udział wzięło co najmniej 30 tys. osób. W Orleanie w środkowej części kraju w manifestacji uczestniczyły ponad 22 tys. ludzi. W Nicei na południowym wschodzie Francji na manifestację przyszło - według źródeł policyjnych - co najmniej 23 tys. osób.

"Wszyscy jesteśmy Charlie" - to jedno z najczęściej powtarzanych haseł podczas tych manifestacji. Prezydent Francji Francois Hollande w piątek prosił wszystkich Francuzów, by wzięli udział w demonstracjach mających na celu obronę "demokracji, wolności i pluralizmu".

Marsze milczenia we francuskich miastach poprzedzają wielką manifestację zapowiedzianą na niedzielę w Paryżu pod przewodnictwem prezydenta Hollande'a, który zaprosił na nią licznych zagranicznych przywódców. Ma się ona rozpocząć o godzinie 15.

16:48

Francuska gazeta "Le Parisien" opublikowała krótki wywiad z Lassaną Bathilym, pracownikiem koszernego supermarketu, który wyłączył mrożenie w sklepowej chłodni i pomógł ukryć się w niej kilkunastu klientom, w tym kobiecie z sześciomiesięcznym dzieckiem. Media już okrzyknęły go "cichym bohaterem" - wszystko robił bezszelestnie, bez słowa wprowadzając ludzi do chłodni. Dzięki temu zakładnicy mogli kontaktować się z policją i bliskimi i informować ich o sytuacji w sklepie.

- Choć zakładnikom było bardzo zimno, żartowali. Mówili: "Otworzymy butelkę wina, jest ich tu sporo" - opowiada "Le Parisien" Lassana Bathily. Zostali poinformowani przez policję, że szykuje się szturm na sklep. Po zakończeniu akcji kilkanaście osób pogratulowało i podziękowało "cichemu bohaterowi".

16:12

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow będzie przewodniczył delegacji Rosji, która w niedzielę przybędzie do Paryża, gdzie weźmie udział w marszu przeciwko terroryzmowi - poinformowało w sobotę MSZ Federacji Rosyjskiej.

Marsz ma się rozpocząć o godz. 15. Do jego zorganizowania wezwały wszystkie francuskie partie polityczne - prócz skrajnie prawicowego Frontu Narodowego - a także największe związki zawodowe i organizacje praw człowieka.

Udział w manifestacji zapowiedzieli m.in. szefowie rządów Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Polski i Turcji: Angela Merkel, David Cameron, Matteo Renzi, Mariano Rajoy, Ewa Kopacz i Ahmet Davutoglu, a także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz szefowie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Jean-Claude Juncker i Martin Schulz.

Rosja ostro potępiła zamachy terrorystyczne we Francji. W środę wieczorem w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Francois Hollande'em prezydent Władimir Putin określił atak na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" jako "akt barbarzyństwa".

15:42
Czy zwykli Francuzi się boją? Relacja wysłannika TVN24
Czy zwykli Francuzi się boją? Relacja wysłannika TVN24TVN 24
15:20

Jak poinformowała policja, około północy z piątku na sobotę w mieście Soissons nieznani sprawcy oddali pięć strzałów w kierunku meczetu. Nikt nie ucierpiał. Pociski utkwiły w fasadzie. Nie było świadków zdarzenia i sprawcy pozostają nieznani.

15:05

We francuskich miastach odbywają się demonstracje w związku z zamachami. W mieście Mans, gdzie doszło między innymi do ataku na meczet i zamieszek, członkowie społeczności muzułmańskiej solidaryzują się z demonstrantami i dają im róże.

14:46

Kilkaset Afgańczyków w niewielkim mieście Chora demonstrowało swoje poparcie dla zamachowców we Francji. Wyrażali zadowolenie z powodu "ukarania tych, którzy kpili z Proroka".

Demonstracji przyglądała się policja, ale nie interweniowała. Jak wyjaśniły władze, demonstranci "korzystali z prawa do wolności słowa zapisanego w konstytucji".

Agencja Reutera podkreśla, że było to odosobnione wydarzenie. Władze Afganistanu oficjalnie potępiły zamachy w Paryżu.

14:29
14:26

Hamas potępił zamach na "Charlie Hebdo" - podaje AFP. "Różnica opinii nie usprawiedliwia zabijania" - napisano

14:25

Premier Tunezji wybiera się na paryski marsz przeciwko terroryzmowi - podaje AFP

14:14

14:13
14:08

Szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve zapewnił w sobotę, że zostały zastosowane wszelkie środki, aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie niedzielnego wielkiego marszu w Paryżu przeciwko terroryzmowi, z udziałem wielu przywódców m.in. Francois Hollande'a.

Cazeneuve dodał, że w nadchodzących tygodniach utrzymany zostanie maksymalny poziom alertu antyterrorystycznego w regionie paryskim, podniesiony w środę po zamachu w siedzibie satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo".

Marsz przeciw terroryzmowi ma się rozpocząć w Paryżu w niedzielę o godz. 15. Do jego zorganizowania wezwały wszystkie partie polityczne prócz skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, a także największe związki zawodowe i organizacje praw człowieka - przypominał "Le Figaro".

14:02

Hashtag #JeSuisCharlie wykorzystano już ponad 5 mln razy

13:58

Lilian Lepere, który w czwartek ukrył się w kartonie w drukarni przed braćmi Kouachy, ma się dobrze - powiedział dziennikarzom jego ojciec.

Mężczyzna poprosił, żeby nie niepokoić jego rodziny, bo Lilian potrzebuje spokoju

13:54

Murad, osiemnastoletni szwagier młodszego z braci Kouachi, wymieniany początkowo jako domniemany trzeci uczestnik ataku na Charlie Hebdo, został zwolniony z aresztu - powiadomiła w piątek prokuratura.

Policja wystawiła za nim list gończy w środę po zamachu w redakcji "Charlie Hebdo". Murad zgłosił się wówczas dobrowolnie na policję w komisariacie w Charleville-Mézières (departament Ardennes), gdzie został zatrzymany do wyjaśnienia.

"Le Figaro" podaje, że 18-latek został zwolniony po interwencji nauczycieli z liceum, którzy zaświadczyli ze w chwili zdarzeń był na zajęciach w szkole. Na portalach społecznościach pojawiły się także głosy jego kolegów z klasy, potwierdzające jego obecność w szkole

13:11
13:09

Nowe szczegóły ws. szturmu na sklep z koszerną żywnością:

Krótko po 15:00 w piątek dziennikarz RTL zadzwonił na numer stacjonarny koszernego sklepu, w którym terrorysta przetrzymywał zakładników. Ten odebrał połączenie i choć nie chciał rozmawiać z dziennikarzem, źle odłożył słuchawkę nieświadomie umożliwiając policji słuchanie tego co dzieje się wewnątrz sklepu.

Nagrano jego długie wywody wygłaszane do zakładników pokazujące jego zimną determinację, indoktrynację ideologią terrorystyczną.

Policjanci mieli zdecydować o podjęciu interwencji słysząc, że zamachowiec rozpoczyna modlitwę. W chłodni sklepu ukrywały się 4 osoby i małe dziecko, o czym zamachowiec nie wiedział. Wyszli bez szwanku.

13:07
[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20
12:13

Francuski premier Manuel Valls powiedział, że niedzielny marsz przeciwko terroryzmowi będzie "rozpaczą dla wolności":

12:09

Francuski niestroniący od kontrowersji pisarz Michel Houellebecq przerwał promocję swojej najnowszej książki i wyjechał z Paryża - donosi "Guardian". Powieść "Soumission" ("Poddanie"), którą na okładce promował ostatni numer "Charlie Hebdo", opowiada o jego wizji Francji w 2020 roku: prezydentem zostaje polityk Bractwa Muzułmańskiego, poligamia staje się legalna, a prestiżowa Sorbona zostaje przemianowana na Uniwersytet Islamski. Autor wcześniej wielokrotnie był oskarżany o rasizm i podżeganie do nienawiści na tle religijnym. Niektóre źródła podają, że Houellebecqowi przydzielono ochronę policyjną.

"Charlie Hebdo" zatytułowało numer: "Przewidywania czarodzieja Houellebecq". Jego karykatura "mówi" z okładki: "W 2015 roku stracę zęby", "W 2020 roku będę świętował ramadan"

12:03
11:25
11:08

We Francji trwają poszukiwania wspólników zamachowców, którzy są odpowiedzialni za śmierć kilkunastu osób, m.in. w redakcji "Charlie Hebdo". Najbardziej poszukiwaną osobą jest Hayat Boumedienne, partnerka mężczyzny, który wziął w piątek zakładników w sklepie.

Amedy Coulibaly został zastrzelony w piątek po południu przez antyterrorystów w sklepie z żywnością koszerną we wschodniej części Paryża. Śledczy próbują ustalić teraz, czy napastnik, który wziął zakładników, działał sam. Poszukiwania policji koncentrują się wokół jego towarzyszki, 26-letniej Hayat Boumedienne. Ostrzeżono, że kobieta jest "uzbrojona i niebezpieczna" - podsumowuje w sobotę BBC.

Francuski prokurator Francois Molins powiedział, że Boumedienne jest podejrzewana o to, że współpracowała z Coulibalym, kiedy ten zastrzelił policjantkę w czwartek na południowym przedmieściu Paryża, w Montrouge. Oświadczył, że śledztwo skoncentruje się na "określeniu, kim byli ich wspólnicy, w jaki sposób kryminalne czyny były finansowane oraz ustaleniu wszelkiej pomocy i wsparcia, z którego mogli korzystać we Francji lub za granicą".

Początkowo nie łączono ze sobą czwartkowej strzelaniny i przeprowadzonego dzień wcześniej zamachu w siedzibie tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu, gdzie zginęło 12 osób, w tym znani rysownicy oraz policjanci. W piątek służby poinformowały jednak, że między sprawcami jest związek; według mediów należeli oni do tej samej komórki dżihadystów, która wysyłała do Iraku ochotników.

Coulibaly i Boumedienne zniknęli po czwartkowej strzelaninie, ale mężczyzna pojawił się ponownie w piątek w sklepie żydowskim na wschodzie francuskiej stolicy.

10:36

Francuskie służby poszukują 26-letniej Hayat Boumeddiene. MSW uruchomiło specjalną infolinię, na którą można dzwonić z informacjami dotyczącymi miejsca jej pobytu

10:35

Prezydent Ukrainy wpisał się do księgi pamiątkowej ku czci ofiar paryskich zamachów.

"Ukraina wie, co to walka z terroryzmem" - napisał na Twitterze

10:33

Przykład paryski jest bardzo klasyczny, może powtórzyć się w innych krajach - stwierdził w RMF FM szef MSZ Grzegorz Schetyna. Dodał, że Polska jest bezpieczna, ale zagrożenie terroryzmem jest poważne i "podobnie jak inne kraje musi być przygotowana do wojny". - To jest konflikt nienawiści z wolnością - oświadczył minister.

Cała rozmowa z ministrem na stronie RMF FM

Schetyna: Zagrożenie terroryzmem jest poważne. Musimy być przygotowani
Schetyna: Zagrożenie terroryzmem jest poważne. Musimy być przygotowaniRMF FM
10:05

Francuzi oddają hołd ofiarom zamachów terrorystycznych:

10:04
09:36

Pokonanie ideologii ekstremistów jest możliwe, ale na walkę z rekrutacją dżihadystów w Europie i USA trzeba wydać znacznie więcej środków i zaangażować organizacje pozarządowe - uważa Farah Pandith, przedstawicielka rządu USA ds. społeczności muzułmańskich.

Podczas briefingu zorganizowanego przez Radę Stosunków Zagranicznych (CFR) Pandith przypomniała, że na świecie żyje 1,6 mld muzułmanów, a 66 proc. z nich ma poniżej 30 lat. - To wśród tych młodych ludzi następuje rekrutacja. To pokolenie, które dorastało już po zamachach z 11 września 2001 roku - zwróciła uwagę.

Pandith sama jest amerykańską muzułmanką pochodzenia indyjskiego.

09:26

Gdzie jest 26-letnia dziewczyna Amedy'ego Coulibaly? Szuka jej cała Francja:

Francuzi szukają ukochanej terrorysty
Francuzi szukają ukochanej terrorystytvn24
09:15
09:05

Zaplanowany na niedzielę w Paryżu wielki marszu przeciw terroryzmowi i przemocy poważnie niepokoi ekspertów do walki z terroryzmem, którzy woleliby odłożyć tę manifestację ze względów bezpieczeństwa - pisze na swych stronach "Le Figaro" w piątek wieczorem.

Zważywszy na to, że wiele kwestii związanych z ostatnimi wydarzeniami nie zostało jeszcze wyjaśnionych oraz ze względu na zapowiedziany udział w marszu wielu premierów i głów państw, ten hołd ofiarom zamachu na "Charlie Hebdo" byłoby lepiej odłożyć - uważa cytowany przez "Le Figaro" ekspert.

- Nie wziąłbym odpowiedzialności za to wydarzenie - mówi w rozmowie z dziennikiem jeden z najważniejszych specjalistów z Palais de Justice w Paryżu, gdzie swą siedzibę mają najwyższe instancje sądowe.

08:13

Jak relacjonuje reporter TVN24 w Paryżu Wojciech Bojanowski, około godziny 3 rano francuskie służby rozpoczęły wywozić ciała ofiar zamachowca

08:12

Francuska żandarmeria opublikowała na Twitterze zdjęcia z akcji w Dammartin-en-Goele, w której zginęli bracia Kouashi. Podaje, że akcja trwała tylko dwie minuty:

Akcja GIGN w podparyskiej drukarni
Akcja GIGN w podparyskiej drukarniŻandarmeria
08:01
07:58

Leszek Kabłak, reporter TVN24, z Paryża:

Reporter TVN24 w Paryżu: napastnicy zaminowali supermarket i drukarnię
Reporter TVN24 w Paryżu: napastnicy zaminowali supermarket i drukarniętvn24
07:47

Kluczowi członkowie francuskiego rządu spotkają się w sobotę rano na nadzwyczajnym posiedzeniu ws. nowych środków mających udaremnić ewentualną powtórkę zamachów terrorystycznych - podaje AP

07:37
07:29

W niedzielę, tak jak w Paryżu, w wielu miastach USA i Kanady zorganizowane będą marsze przeciw terroryzmowi i na znak solidarności z francuskim tygodnikiem satyrycznym "Charlie Hebdo", który stał się celem ataku i gdzie zginęło 12 osób.

Marsze w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Ottawie, Montrealu i Vancouver mają być też gestem solidarności wobec tych, którzy wezmą udział w podobnej manifestacji w Paryżu.

Jak podała ambasada Francji w Waszyngtonie w marszu mogą uczestniczyć wszyscy, którzy "chcą dołączyć do hołdu składanego ofiarom (zamachu) i bronić wolności".

Te ciche manifestacje przeciw terroryzmowi i przemocy rozpoczną się w Nowym Jorku i Waszyngtonie wczesnym popołudniem. W stolicy USA w marszu weźmie udział ambasador Francji Gerard Araud.

W Montrealu marsz "solidarności z tymi, którzy manifestować będą w niedzielę w Paryżu" rozpocznie się przed południem - powiedziała agencji AFP Severine Boitier, jednak z animatorek grupy, która przybrała nazwę "Kolektyw Charlie Hebdo".

W niedzielnym w marszu w Paryżu udział zapowiedzieli, między innymi, szefowie rządów Hiszpanii - Mariano Rajoy, Włoch - Matteo Renzi i Wielkiej Brytanii - David Cameron, a także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wielki marsz jest organizowany w niedzielę w Paryżu na apel niemal wszystkich przywódców politycznych, związkowych i religijnych. Podobne zgromadzenia przewidziano też w innych dużych miastach Francji.

07:24

Jak wynika z nagrania zamieszczonego w sieci, funkcjonariusze otworzyli roletę supermarketu i zaczęli strzelać. Obustronna wymiana ognia trwała kilkanaście sekund, a Coulibaly'emu mimo gradu kul udało się wyjść przed supermarket. Padł dopiero na chodniku przed sklepem.

Mężczyzna był ubrany w strój moro i miał na sobie kamizelkę kuloodporną

07:18

Izraelczycy ujawniają zaskakujące szczegóły dotyczące zamachowców:

07:13

Relacja reportera TVN24 Wojciecha Bojanowskiego z Paryża:

Reporter TVN24: przez całą noc policja zabezpieczała ślady w supermarkecie
Reporter TVN24: przez całą noc policja zabezpieczała ślady w supermarkecietvn24
07:08

Trwa pościg za dziewczyną Amedy'ego Coulibaly, 26-letnią Hayat Boumeddiene. Francja wydała za nią list gończy:

Hayat Boumeddiene jest poszukiwana listem gończympolicja
07:03

07:02
07:01

Napad na sklep jubilerski w Montpellier bez związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu

Uzbrojony mężczyzna, który w piątek wziął dwie zakładniczki w sklepie jubilerskim Montpellier, na południu Francji, oddał się w ręce policji w sobotę nad ranem. Dwie pracownice sklepu, które przetrzymywał napastnik są całe i zdrowe - poinformowała prokuratura.

Napastnik, po wielu godzinach negocjacji, które prowadziła jednostka taktyczna policji RAID, poddał się bez walki.

- Około godziny 17 ten mężczyzna wszedł do sklepu jubilerskiego, ale nie usiłował niczego ukraść i motyw jego działania pozostaje niewyjaśniony - powiedział AFP prokurator Christophe Barret.

Według Barreta było to napad z bronią w ręku, który nie miał związku z zamachami, jakie miały miejsce w Paryżu, gdzie przetrzymywano zakładników w sklepie koszernym na wschodzie francuskiej stolicy.

06:22

Premier Francji Manuel Valls powiedział w piątek wieczorem w wywiadzie telewizyjnym, że władze Francji przygotowują się na następne ataki terrorystyczne. - Stoimy przed bardzo poważnym wyzwaniem - ostrzegł Valls i przyznał, że służby wywiadowcze "zawiodły". - Jeśli w ciągu trzech dni ginie 17 osób, to jest rzeczą oczywistą, że służby wywiadowcze, których zadaniem jest identyfikowanie osób mogących zorganizować zamach terrorystyczny zawiodły - powiedział premier.

04:09

Rząd Jemenu wszczął śledztwo ws. ewentualnego powiązania zamachowców z "Charlie Hebdo" z Al-Kaidą Półwyspu Arabskiego działającą w tym kraju - podała AP, powołując się na jemeńskie służby bezpieczeństwa

03:49

Cherif Kouachi był w Jemenie w 2011 r. i francuskie władze wiedziały o tym, że kontaktował się z Al-Kaidą i innymi organizacjami terrorystycznymi na Bliskim Wschodzie - dodał Molins na konferencji prasowej w nocy z piątku na sobotę.

03:48

Żona Cherifa Kouachiego i dziewczyna Amedy Coulibaly'ego - Hayat Boumedienne - wymieniły w 2014 r. 500 telefonów. Żona młodszego z braci, który jest podejrzany o dokonanie zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" powiedziała, że dwaj mężczyźni znali się "bardzo dobrze" - poinformował Francois Molin z francuskiej prokuratury generalnej.

03:07

Uzbrojony mężczyzna, który w piątek wziął dwie zakładniczki w sklepie jubilerskim Montpellier, na południu Francji, oddał się w ręce policji w sobotę nad ranem. Dwie pracownice sklepu, które przetrzymywał napastnik są całe i zdrowe - poinformowała prokuratura.

02:30
02:09
01:47

Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej w Paryżu, w czasie oblężenia sklepu koszernego z zamachowcem, zamknięta została na czas szabasu Wielka Synagoga - donosi "Jerusalem Post" powołując się na dziennik "Le Monde".

00:55

Tak będzie wyglądała w sobotni poranek pierwsza strona jednego z brytyjskich dzienników:

00:48

Stacja Sky News powołująca się na źródła we francuskiej policji twierdzi, że szturmu na supermarket dokonano w chwili, w której terrorysta się modlił.

00:44

Departament Stanu USA ostrzegł w piątek Amerykanów przebywających za granicą przed wymierzonymi w nich atakami terrorystycznymi i wezwał do zachowania jak najdalej posuniętej ostrożności w związku z niedawnymi atakami terrorystycznymi we Francji.

CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z PIĄTKU

Autor: adso,pk / Źródło: Reuters, CNN, Guardian, PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości