Zamach w Arabii Saudyjskiej. Odwet Państwa Islamskiego?


Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze podczas modłów w szyickim meczecie na wschodzie Arabii Saudyjskiej, zabijając około 20 osób - podał Reuters, powołując się na źródła szpitalne. Ponad 50 osób zostało rannych, w tym kilka poważnie.

Portal BBC News pisze, że śmierć poniosły cztery osoby, a kilka zostało rannych.

Według doniesień agencji Reutera, w chwili ataku w meczecie imama Alego przebywało ponad 150 wiernych. - Usłyszeliśmy wybuch, gdy odprawialiśmy pierwszą część modłów - powiedział Reuterowi przez telefon jeden ze świadków.

"Szyicki" wschód Arabii Saudyjskiej

W mediach społecznościowych zamieszczono zdjęcia zakrwawionych ofiar, które na noszach były zabierane z miejsca wybuchu. Na razie nikt nie przyznał się do ataku.

Świątynia imama Alego znajduje się w Al-Qadeeh w Prowincji Wschodniej (Asz-Szarkijja). W prowincji tej, licznie zamieszkanej przez mniejszość szyicką, rzadko dochodzi do takich incydentów; sporadycznie również mają tam miejsce protesty szyitów domagających się większych praw.

Odwet za naloty na Jemen?

Atak nastąpił w czasie, gdy koalicja państw arabskich pod wodzą Arabii Saudyjskiej prowadzi ataki z powietrza na szyickich rebeliantów z ruchu Huti w sąsiednim Jemenie.

Arabii Saudyjskiej, zamieszkanej głównie przez sunnitów, grożą sunniccy radykałowie z organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS), która w czerwcu ub.r. na części terytoriów Syrii i Iraku utworzyła kalifat. Kampanię z powietrza przeciwko IS w Syrii i Iraku prowadzi międzynarodowa koalicja pod wodzą USA i z udziałem sił saudyjskich.

W listopadzie ub.r. ekstremiści z Państwa Islamskiego zostali oskarżeni o atak na szyitów, również na wschodzie kraju. W zamachu zginęło siedem osób.

Najprawdopodobniej ponad 2 tysiące Saudyjczyków, jak podaje portal BBC, przyłączyło się do IS, a setki wróciły do kraju. W ciągu ostatnich miesięcy saudyjskie władze aresztowały setki osób podejrzanych o związki z IS.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości