Świat

Zamach terrorystyczny na pociąg w Rosji

Świat

Aktualizacja:
Po wybuchu ładunku na torach w Rosji wykoleił się pociąg
ReutersPo wybuchu ładunku na torach w Rosji wykoleił się pociąg

Wśród rannych w katastrofie pociągu pasażerskiego Moskwa-Petersburg nie ma cudzoziemców - informuje rosyjska kolej. Pociąg wykoleił się w poniedziałek wieczorem po eksplozji bomby na torach. 60 osób zostało rannych.

Przyczyną katastrofy była eksplozja ładunku wybuchowego
Przyczyną katastrofy była eksplozja ładunku wybuchowegoENEX

Prokuratura Generalna Rosji potwierdziła, że przyczyną katastrofy była eksplozja ładunku wybuchowego. - Śledztwo wszczęto z artykułu 205 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej - dotyczącego terroryzmu - poinformował szef zarządu Prokuratury Generalnej FR w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym Siergiej Biedniczenko.

Według nieoficjalnych informacji, bomba podłożona pod torowiskiem miała siłę rażenia dwóch kilogramów trotylu. Po wybuchu powstał lej o średnicy 1,5 metra. Bomba podłożona była pod torowiskiem ok. 30 m przed wjazdem na most nad rzeką Msta. Skład zatrzymał się na nasypie po drugiej stronie rzeki. Zniszczeniu uległo ponad 800 metrów torów i trakcji elektrycznej. Świadkowie mówią, że słyszeli nie jeden, ale dwa wybuchy.

Nikt nie zginął. 16 osób trafiło do szpitala. Stan trzech poszkodowanych lekarze określają jako krytyczny.

Agencja Itar-Tass podała, że pracownicy kolei zeznają, że widzieli i słyszeli wybuch tuż przed wykolejeniem. Rosyjskie służby mundurowe nie wskazują na razie, kto mógł podłożyć bombę. Nie podejrzewa się raczej bojowników czeczeńskich, bo choć ci dokonywali tego typu zamachów w przeszłości, wszystkie one miały miejsce w południowej Rosji.

Pociąg "Newski Ekspres" wykoleił się o 21.38 czasu lokalnego (18.38 czasu polskiego) na 178. km trasy Petersburg-Moskwa, na odcinku między miejscowościami Okułowka i Małaja Wiszera. Z torów wypadło 12 wagonów. Jeden wywrócił się na bok. Wykoleił się też elektrowóz.

"Newski Ekspres" to nocny ekspres kursujący pomiędzy Moskwą a drugim co do wielkości miastem Rosji, Petersburgiem. Ta trasa jest jedną z najbardziej obleganych w Rosji i bardzo popularna wśród zagranicznych turystów. Feralny skład wiózł 251 osób - 231 pasażerów i 20 członków załogi.

Wypadek wydarzył się w momencie, gdy pociąg pędził z prędkością 180 km/h. Pierwsi ratownicy przybyli na miejsce po ok. 20 minutach. Większość pasażerów zdążyła do tego czasu o własnych siłach wydostać się z wykolejonych wagonów. Najbardziej ucierpieli podróżni, którzy w momencie katastrofy przebywali w wagonie restauracyjnym.

Źródło: PAP, ITAR-TASS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters