Telefon z Kremla. Rosja i Egipt chcą wzmocnić bezpieczeństwo lotów


Prezydenci Rosji i Egiptu, Władimir Putin i Abd el-Fatah es-Sisi porozumieli się w sprawie kroków mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa połączeń lotniczych - podał w środę Kreml. Rozmawiali też o śledztwie ws. zamachu na rosyjski samolot nad Synajem.

Chodzi o "realizację dodatkowych działań w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa połączeń lotniczych między dwoma krajami w celu jak najszybszego ich wznowienia" - głosi komunikat Kremla. W związku zaś z poszukiwaniami osób odpowiedzialnych za zamach "porozumiano się o ścisłej współpracy między siłami specjalnymi Rosji i Egiptu".

Inicjatywa Kremla

Rozmowa telefoniczna odbyła się z inicjatywy Kremla. Jak przekazały jego służby prasowe, Putin poinformował też prezydenta Egiptu o rozszerzaniu operacji bojowej Rosji w Syrii.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przyznała we wtorek, że katastrofa rosyjskiego samolotu pasażerskiego na Synaju 31 października była rezultatem "aktu terroru". Putin zapewnił, że sprawcy ataku będą ścigani przez rosyjskie służby i zostaną ukarani.

Teza o bombie

Również we wtorek szef MSW Egiptu Magdi Mohammed Abd el-Ghafar powiedział, że Egipt weźmie pod uwagę rosyjską tezę o podłożeniu bomby na pokładzie samolotu. Podkreślił jednak, że nie ma obecnie dowodów na działalność przestępczą i zaniedbania w kwestii bezpieczeństwa.

Lecący z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga airbus A321 rosyjskich linii czarterowych Metrojet rozbił się na półwyspie Synaj w 24 minuty po starcie 31 października. Nie ocalał nikt z 224 pasażerów i członków załogi.

[object Object]
FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach. Zatrzymani pracownicy lotniskakremlin.ru/TVN24 BiS
wideo 2/12

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości