Założyciel Amazona kupił dziennik "Washington Post"

Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Daniel X. O'Neil"Washington Post" ma nowego właściciela

Założyciel internetowego portalu handlowego Amazon Jeff Bezos sfinalizował zakup prestiżowego dziennika "Washington Post" za sumę 250 mln dolarów - poinformowali przedstawiciele wydawcy pisma.

- Washington Post Company w dniu dzisiejszym zawiadamia o zawarciu transakcji sprzedaży działalności wydawniczej w sektorze prasowym Jeffreyowi P. Bezosowi - poinformowano w opublikowanym komunikacie. Dziennik, podobnie jak inne wydawnictwa grupy, stanie się własnością Nash Holdings, funduszu inwestycyjnego należącego do Bezosa. Bezos po raz pierwszy poinformował o zamiarze zakupu "Washington Post" na początku sierpnia wywołując niemałą sensację.

Finansowe kłopoty

Założony 136 lat temu dziennik uważany jest (obok dzienników "New York Times" i "Los Angeles Times") za jeden z czołowych opiniotwórczych organów prasowych w USA.

To właśnie dziennikarze "Washington Post" Bob Woodward i Carl Bernstein ujawnili w latach 70. ub. wieku aferę Watergate, która doprowadziła do ustąpienia prezydenta Richarda Nixona. Dziennikarze i autorzy pisma zdobyli łącznie 47 nagród Pulitzera, najbardziej prestiżowych na rynku mediów w USA. W ostatnim okresie "Washington Post" przeżywał poważne kłopoty. Tylko w ciągu trzech kwartałów br. straty finansowe wyniosły 49 mln dolarów. Systematycznie spadał też nakład - z 800 tys. egzemplarzy 20 lat temu do 447 tys. obecnie. Od 80 lat dziennik był kontrolowany przez rodzinę Meyer-Graham. Przez 30 lat, od roku 1963 r. dziennikiem kierowała Katherine Graham, która przejęła stery po samobójczej śmierci jej męża. Jej ojciec Eugene Meyer kupił tytuł w 1933 r.

Autor: MAC/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Daniel X. O'Neil

Pozostałe wiadomości