Po 40 dniach zakończył się strajk głodowy palestyńskich więźniów


Po czterdziestu dniach zakończył się w sobotę zbiorowy strajk głodowy palestyńskich więźniów w Izraelu. Stało się tak po osiągnięciu kompromisu w sprawie dodatkowych odwiedzin - poinformowały izraelskie i palestyńskie źródła.

Ponad tysiąc Palestyńczyków osadzonych w więzieniach w Izraelu od 15 kwietnia domagało się poprawy warunków w zakładach karnych. Strajk został zawieszony w następstwie porozumienia między przedstawicielami więźniów a izraelskimi władzami - powiedział przewodniczący klubu więźniów Kadura Fares. Zakończenie protestu potwierdziła również rzeczniczka izraelskiej służby penitencjarnej Nicole Englander. Jak sprecyzowała, porozumienie przewiduje, że więźniowie będą mieć prawo do dwóch wizyt miesięcznie, czyli o jedną więcej niż przed strajkiem. Englander dodała, że władze Izraela osiągnęły porozumienie w sprawie zakończenia głodówki z władzami Autonomii Palestyńskiej i Czerwonym Krzyżem.

Jeden z najdłuższych strajków

Był to jeden z najdłuższych strajków głodowych palestyńskich więźniów - napisała agencja Associated Press. Englander poinformowała, że w sumie wzięło w nim udział 1578 osadzonych, a w sobotę głodówkę zakończyło 834 więźniów. 18 osób zostało hospitalizowanych. Strajk zorganizował palestyński lider Marwan Barguti, który w Izraelu odbywa karę dożywotniego więzienia. Barguti odegrał znaczącą rolę w obu intifadach, czyli antyizraelskich powstaniach z 1987 i 2000 roku.

Manifestacje solidarności

Na początku protestu w geście solidarności ze strajkującymi w wielu miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy tysiące ludzi wzięły udział w manifestacjach. Pod koniec kwietnia na Zachodnim Brzegu doszło do starć demonstrantów z izraelską policją, w których lekko rannych zostały dziesiątki Palestyńczyków. Demonstrowali oni solidarność ze strajkującymi rodakami. 19 maja w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, także podczas protestu wspierającego strajk głodowy więźniów, doszło do zamieszek, w których 25 osób zostało rannych. Według danych cytowanych przez AFP, obecnie w izraelskich zakładach karnych przebywa ok. 6,5 tysiąca Palestyńczyków, w tym 62 kobiety i 300 nieletnich. Od 1967 roku, gdy Izrael przejął Zachodni Brzeg, wschodnią część Jerozolimy i Strefę Gazy, w izraelskich więzieniach przebywało ponad 850 tysięcy Palestyńczyków.

Autor: bpm\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości