Zakon Maltański ma nowego mistrza

 
Nowy Wielki Mistrz Matthew Festingorderofmalta.org

Zakon Kawalerów Maltańskich ma nowego Wielkiego Mistrza Zakonu. Został nim we wtorek 58-letni Brytyjczyk Matthew Festinga.

Wyboru w drodze głosowania dokonano w głównej siedzibie Zakonu w Rzymie ponad miesiąc po śmierci poprzedniego Wielkiego Mistrza, księcia Andrew Bertie, również Brytyjczyka.

W komunikacie wydanym w siedzibie Zakonu Kawalerów Maltańskich poinformowano, że nowy Wielki Mistrz złożył przysięgę przed radą Zakonu i zapowiedział kontynuowanie dzieła swego poprzednika.

Nowy mistrz

Matthew Festing jest Brytyjczykiem urodzonym w Northumberland. Ukończył histori w Trinity College na Uniwersytecie w Cambridge.

Później pracował w międzynarodowym domu aukcyjnym, ma też za sobą również wojskową przeszłość: był grenadierem, obecnie jest pułkownikiem rezerwy. Festing nie stronił też od akcji działalności charytatywnej - jako przedstawiciel Zakonu brał w przeszłości udział w misjach humanitarnych w Libanie i Kosowie.

Zakon z ośmioma wiekami historii

Pełna nazwa Kawalerowów Maltańskich, popularnie nazywanych joannitami, to Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty.

Zakon został założony w czasie wypraw krzyżowych w XII wieku by chronić pątników zmierzających do miejsc świętych, szczególnie Jerozolimy. Rycerze zakładali też i prowadzili średniowieczne szpitale, dlatego często nazywa się ich szpitalnikami.

Oficjalnie joannici zostali uznani przez papieża Paschalisa II w 1113 roku. Ich historia obfituje w ciekawe wydarzenia, jak choćby przez konieczność ewakuacji z Jerozolimy na Cypr (XIII wiek) czy wydane w XVI wieku przez cesarza Karola V pozwolenie osiedlenia się na Malcie.

Obecnie Zakon Kawalerów Maltańskich stanowi wspólnotę katolicką złożoną z zakonników i osób świeckich. Jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego, ma eksterytorialne rezydencje w Rzymie i na Malcie. Prowadzi działalność medyczną i charytatywną.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: orderofmalta.org