Zakaz wyjazdu dla Mubaraka

Świat

Aktualizacja:
quirinale.itByły prezydent Egiptu Hosni Mubarak

Egipska prokuratura objęła zakazem wyjazdu z kraju obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka i jego najbliższą rodzinę. Zakaz wprowadzono na czas toczącego się przeciwko nim śledztwa - poinformowano w poniedziałek.

Przedstawiciel prokuratury nie sprecyzował, w jakich sprawach toczy się dochodzenie. Prokuratura zamroziła także środki finansowe obalonego prezydenta Egiptu.

Poza byłym prezydentem zakaz wyjazdu objął jego żonę Suzanne oraz synów, Alaę i Gamala wraz z żonami.

Koniec rządów

Hosni Mubarak, rządzący w Egipcie od 1981 roku, został obalony w wyniku masowych protestów, które w lutym przetoczyły się przez kraj.

10 lutego poinformował on o przekazaniu części swoich uprawnień wiceprezydentowi Omarowi Suleimanowi. 11 lutego Suleiman ogłosił, że Mubarak nie jest już prezydentem, a władzę w kraju przejmuje Najwyższa Rada Sił Zbrojnych.

Mubarak po ustąpieniu z urzędu wyjechał do nadmorskiego kurortu Szarm el-Szejk. Od tego czasu ani Mubarak, ani nikt z jego rodziny nie występował publicznie.

Miliardy na koncie

Według mediów, oszczędności zgromadzone przez byłego prezydenta mogą sięgać miliardów dolarów. Dziennik "Al-Ahram" poinformował m.in., że rodzina Mubaraków "ma w egipskich bankach tajne konta": 147 milionów dolarów ma być w posiadaniu Suzanne, a po 100 milionów USD miało przypaść synom. Przeciwnicy oskarżali Hosniego Mubaraka o sprzeniewierzenie państwowych funduszy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: quirinale.it