Świat

"Zakaz wjazdu i zamrożenie kont". Ostrzeżenie dla Janukowycza

Świat


Europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO) powiedział w Kijowie, że jeśli nie dojdzie to zaprzestania stosowania przemocy wobec ludności cywilnej na Ukrainie, to UE może zastosować sankcje wobec osób winnych jej użycia "w postaci zakazu wjazdu i zamrożenia kont".

Jacek Saryusz-Wolski jest członkiem 12-osobowej, odwiedzającej Kijów, delegacji Parlamentu Europejskiego, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich frakcji politycznych.

Sankcje?

Saryusz-Wolski powiedział w środę w Kijowie dziennikarzom, że sankcje mogą być skierowane "wobec osób winnych stosowania przemocy w postaci zakazu wjazdu i zamrożenia kont." W rezolucji Europejskiej Partii Ludowej, będącej częścią delegacji, jest też mowa o odpowiedzialności przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze - podkreślił Saryusz-Wolski. - Gdyby wprowadzono to, co w polskim języku nazywany stanem wojennymi i gdyby były masowe naruszenia praw człowieka- dodał.

Sytuacja nie wygląda dobrze

Saryusz-Wolski poinformował, że delegacja PE jest po rozmowach z opozycją, Euromajdanem i ukraińskimi władzami. Jak ocenił, dotychczasowe działania władz "są niewystarczające i niewiarygodne dla Euromajdanu". - Sytuacja nie wygląda dobrze - dodał. Demonstrujący - mówił - domagają się zmiany władzy, przyspieszonych wyborów, powrotu do konstytucji z 2004 roku, a także zwolnienia więźniów oraz zaprzestania aresztowań i porwań aktywistów Euromajdanu, do czego wciąż dochodzi. Szef komisji spraw zagranicznych PE, niemiecki eurodeputowany Elmar Brok podkreślił z kolei, że decyzja o przyszłości Ukrainy nie powinna być podejmowana w Brukseli, czy w Moskwie, lecz w Kijowie. - Polityka Rosji polegająca na (...) wykorzystywaniu cen energii jako instrumentu wpływania na Ukrainę, by wybrała pożądany przez Moskwę kierunek, jest nie do zaakceptowania i jest sprzeczna z prawem międzynarodowym - zaznaczył Brok. Delegacja Parlamentu Europejskiego będzie gościć w Kijowie do czwartku. W jej składzie - oprócz Saryusz-Wolskiego i Broka - są mi.in. europosłowie Paweł Kowal (Polska Razem) i Marek Siwiec (dawniej SLD, obecnie Twój Ruch).

Autor: //gak/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: