Zakaz małżeństw "z miłości". Bo szkodzą i przynoszą wstyd

Rada wsi uznała, że kobiety przez czterdziestką wymagają opiekiLee Tucker CC BY SA

W indyjskiej wsi Asara w stanie Uttar Pradesz zakazano małżeństw "z miłości", a dozwolono jedynie te zaaranżowane przez rodziców. Kobiety poniżej 40 roku życia nie mogą też wychodzić z domu bez opieki.

Rada wsi zakazała kobietom używania telefonów komórkowych i nalegała na to, by kobiety musiały zakrywać głowy w miejscach publicznych.

Zdaniem Sattar Ahmed, członka rady, małżeństwa "z miłości" były szkodliwe dla społeczeństwa i przynosiły wspólnocie wstyd. Szczególnie cierpiały na tym rodziny młodych dziewczyn - reputacja bliskich była wtedy mocno nadwerężona.

Zarządzenie wywołało oburzenie w Indiach, które chcą się rozwijać i zmieniać swój wizerunek. W kraju nadal jednak liczy się tradycja, a prawa kobiet często zupełnie nie istnieją.

Kobiety przez 40 wymagają opieki?

Indyjski Minister Spraw Wewnętrznych Chidambaram Palaniappan zapowiedział, że policja będzie ścigać każdego, kto wprowadzi takie zasady. Powiedział, że każdy, kto będzie działał przeciwko młodym kobietom i mężczyznom, zostanie aresztowany.

Zapisy szybko zostały potępione przez obrońców praw kobiet. Sudha Sunder Raman ze stowarzyszenia All India Democratic Women's Association powiedziała, że przekonanie o tym, iż kobiety przed czterdziestką wymagają opieki, jest szowinistyczne i podważa wszelkie podstawowe normy.

Szefowa Krajowej Komisji ds. Kobiet Mamta Sharma uznała, że orzeczenie rady wsi jest śmieszne i niewykonalne.

Kary dla tych, które przynoszą wstyd

Zgromadzenie (tzw. panchayats) to niewybieralna rada starszych uznawanych za moralne autorytety. Mimo że ich orzeczenie nie mają wagi prawnej, mają duże znaczenie dla społeczności. Rady oskarża się m.in. o zezwolenie na zabójstwa honorowe mające karać te kobiety, które w jakiś sposób przyniosły wstyd rodzinie.

Autor: awiec//gak / Źródło: telegraph.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Lee Tucker CC BY SA