"Zagraniczni obserwatorzy wyborów w Donbasie niepożądani na Ukrainie". Wśród nich Polak

Poza nielicznymi wyjątkami, społeczność międzynarodowa nie uznaje wyborów w Donbasie za legalne
Poza nielicznymi wyjątkami, społeczność międzynarodowa nie uznaje wyborów w Donbasie za legalne
Reuters
ReutersAleksandr Zacharczenko, tzw. premier samozwańczej DRL, zagłosował w bezpiecznej atmosferze - towarzyszyli mu uzbrojeni ochroniarze

Cudzoziemcy, którzy przybyli jako obserwatorzy nieuznawanych przez Ukrainę wyborów do władz samozwańczych republik na wschodzie kraju, zostaną ogłoszeni osobami niepożądanymi na terytorium Ukrainy – oświadczyła w niedzielę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Jednym z obserwatorów, którzy przyjechali na krytykowane przez Zachód wybory jest Polak Mateusz Piskorski, były poseł do Sejmu z ramienia Samoobrony. Wcześniej obserwował on referendum niepodległościowe na okupowanym przez Rosję Krymie. W sobotę opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcie z tzw. premierem Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Aleksandrem Zacharczenką.

Piskorski pochwalił się wizytą na FacebookuFacebook/Mateusz Piskorski

SBU poinformowała, że w trakcie wyborów do władz DRL oraz do władz Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) dochodzi do przypadków łamania prawa wobec zamieszkujących ten region obywateli Ukrainy.

"Wszystko to odbywa się pod osłoną zagranicznych pseudoobserwatorów, którzy zostali już, bądź będą ogłoszeni osobami niepożądanymi na terytorium Ukrainy. Ich działalność traktujemy jako wspieranie bojowników i terrorystów. Są oni współuczestnikami działań bandytów" – ogłosiła SBU.

Mieszkańcy tzw. republik ludowych, proklamowanych przez prorosyjskich separatystów, wybierają w niedzielę deputowanych do parlamentów oraz szefów władz wykonawczych DRL i ŁRL.

Mało znani kandydaci

W wyborach w DRL do tzw. Rady Ludowej (parlamentu) startują dwa ugrupowania: Doniecka Republika i Wolny Donbas. Na szefów władz wykonawczych zarejestrowano trzy kandydatury: Zacharczenki, szefa obecnego parlamentu tzw. Noworosji Aleksandra Kofmana oraz deputowanego do parlamentu DRL Jurija Sywokonenki.

W wyborach do parlamentu ŁNR uczestniczą reprezentanci ośmiu organizacji, o których właściwie nic nie wiadomo. O stanowisko szefa republiki walczą: jej obecny przywódca Ihor Płotnicki, deputowany ługańskiej rady obwodowej Ołeh Akimow, biznesmen Wiktor Pienner i komendant jednego z batalionów bojowników Aleksandr Biednow.

Władze samozwańczych republik ogłosiły wybory pod koniec września, zapowiadając, że na ich terytorium nie będzie przeprowadzonych 26 października wyborów do parlamentu Ukrainy. Oświadczyły wówczas także, że nie godzą się również na wybory lokalne, które ukraińskie władze zaplanowały na 7 grudnia.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz/kka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości