Żądają "trwałego rozwiązania" kwestii nalotów bezzałogowców

TVN24

Aktualizacja:

Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari naciska na Waszyngton, by pomógł znaleźć "trwałe rozwiązanie" operacji amerykańskich samolotów bezzałogowych. Akcje sił USA nad Pakistanem i związane z tym ofiary cywilne są jednym z głównych powodów zaostrzenia relacji na linii Islamabad-Waszyngton.

- Prezydent powiedział, że Pakistan pragnie znaleźć trwałe rozwiązanie sprawy dronów, bo chodzi nie tylko o naruszanie naszej suwerenności, lecz także o zaognianie emocji społeczeństwa - powiedział rzecznik Zardariego po jego spotkaniu na marginesie szczytu NATO w Chicago z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton. Oświadczenie nie wyjaśnia, jak takie rozwiązanie miałoby wyglądać.

Domagał się przeprosin

Prezydent Zardari zaapelował też do USA o uczynienie więcej w kwestii przeprosin za śmierć 24 pakistańskich żołnierzy zabitych w listopadzie przez amerykańskie lotnictwo przy granicy z Afganistanem. Pakistan domagał się oficjalnych przeprosin za incydent, na co Biały Dom na razie nie przystał.

Prezydent Pakistanu przyjął zaproszenie na szczyt NATO, co zakończyło spekulacje o możliwym wykluczeniu Pakistanu z obrad w związku z napiętymi stosunkami między tym krajem a USA.

Zamknięte drogi

Rozmowy Zardariego z przywódcami NATO mogą toczyć się w cieniu zabiegów sojuszu o otwarcie przez Pakistan dróg lądowych dla dostaw zaopatrzenia dla żołnierzy w Afganistanie. Pakistan zamknął drogi po listopadowym incydencie na granicy. Nie jest jasne, jak pisze Reuters, czy ponowne otwarcie nastąpi w ten weekend, jak mieli nadzieję Amerykanie.

Zardari wyraził też poparcie dla wysiłków skierowanych na osiągnięcie porozumienia pokojowego między władzami w Afganistanie a talibami, których przywódcy, jak się sądzi, przebywają w Pakistanie.

- Prezydent powiedział, że Pakistan mocno popiera wewnątrzafgański i kierowany przez Afgańczyków proces pojednania i jest przekonany, że same działania wojskowe nie przyniosą rozwiązania problemu ekstremizmu - powiedział rzecznik Zardariego Farhatullah Babar.

Zardari spotkał się też w niedzielę z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem.

Źródło: PAP