Świat

"Zachodnia edukacja to świętokradztwo". Uznają ich za terrorystów

Świat

Wikipedia-CC-BY | 2BdeaBoko Haram chce wprowadzić szariat w Nigerii

Islamistyczne ugrupowanie Boko Haram, które usiłuje zaprowadzić szariat w Nigerii, zostanie w środę oficjalnie uznane przez Departament Stanu USA za organizację terrorystyczną - podały we wtorek źródła w Kongresie USA.

Uznanie tego ugrupowania za organizację terrorystyczną oznacza, że amerykańskie siły bezpieczeństwa i agencje regulujące rynek mają obowiązek zablokować wszelkie kontakty biznesowe i transakcje finansowe z Boko Haram.

Zgodnie z amerykańskim prawem udzielenie "pomocy materialnej" grupie terrorystycznej jest przestępstwem.

Atak

Pod koniec października rządowe siły nigeryjskie zorganizowały zmasowany atak z ziemi i powietrza na bojowników Boko Haram w stanie Borno na północnym wschodzie kraju. Ponad 70 islamistów zostało zabitych podczas tej operacji. Armia nigeryjska zintensyfikowała ataki przeciwko Boko Haram od maja, gdy prezydent Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w trzech prowincjach na północnym wschodzie (w stanach Borno, Yobe i Adamawa). Mimo kontrofensywy wojsk rządowych Boko Haram wciąż dokonuje aktów terroru. Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo". Ugrupowanie atakuje głównie chrześcijańskie świątynie, szkoły i inne obiekty. Od roku 2010 roku w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi.

Autor: mn//gak / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY | 2Bdea

Tagi:
Raporty: