"Najgorsza strona okupacji". Nowe mieszkania dla żydowskich osadników

Świat


Izraelskie władze zaakceptowały budowę 31 mieszkań dla żydowskich osadników w Hebronie, na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowała izraelska organizacja antyosadnicza Teraz Pokój. To pierwsza taka zgoda w Hebronie od 15 lat.

31 mieszkań powstanie w centrum Starego Miasta na terenie należącym obecnie do armii izraelskiej - zdecydowały w poniedziałek władze.

Hebron jest miastem, gdzie pod silną ochroną izraelskiego wojska wśród 200 tysięcy Palestyńczyków mieszka około 800 Żydów. Koegzystencja Palestyńczyków i Żydów jest stałym źródłem napięć.

"Najgorsza strona okupacji"

Zgoda wydana przez miejscowe izraelskie władze na Zachodnim Brzegu, będącym pod okupacją od 50 lat, jest przedmiotem apelacji wniesionych do Sądu Najwyższego Izraela - poinformowała Anat Ben Nun, przedstawicielka organizacji Teraz Pokój. Podkreśliła, że organizacja pozarządowa - uwzględniając sytuację panującą w Hebronie - jest zaniepokojona tą decyzją.

"Kolonizacja Hebronu to najgorsza strona okupacji" - podkreślono w komunikacie. Organizacja podała, że z uwagi na zgodę na budowę tych mieszkań populacja osadników w Hebronie wzrośnie o 20 procent.

"Robiąc wszystko, co w jego mocy, by zadowolić małą grupę osadników, [izraelski premier Benjamin] Netanjahu targa się nie tylko na moralność Izraela i jego międzynarodowy wizerunek, ale także depcze fundamentalne wartości praw człowieka i jego godności" - oświadczyła organizacja Teraz Pokój.

Osadnictwo, które dzieli

Rozmowy pokojowe między Izraelem i Palestyńczykami są zamrożone od 2014 roku, a kwestia żydowskiego osadnictwa na terenach, które w ramach tak zwanego rozwiązania dwupaństwowego miałyby w przyszłości wejść w skład państwa palestyńskiego, pozostaje jednym z najbardziej spornych tematów.

Większość krajów, zgodnie z prawem międzynarodowym, uważa prowadzone przez Izrael osadnictwo za nielegalne. Kraj ten jednak odrzuca zarzuty, powołując się na względy bezpieczeństwa oraz historyczne i polityczne związki z zajmowanymi obszarami.

Autor: mm//now/jb / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0 | Justin McIntosh