Izrael zapowiada wyłączenie prądu w części Zachodniego Brzegu

TVN24


Prąd w niektórych strefach okupowanego Zachodniego Brzegu zostanie częściowo wyłączony - ogłosiła w niedzielę izraelska państwowa spółka energetyczna. Powodem mają być zaległości w opłacie rachunków sięgające 440 milionów euro.

Izraelska Korporacja Elektryczna dostarcza prąd palestyńskiej firmie w Jerozolimie Wschodniej, która z kolei dystrybuuje elektryczność na Zachodnim Brzegu, palestyńskim terytorium okupowanym przez Izrael od 1967 roku.

Od niedzieli 22 września - ogłosiła izraelska firma - "zredukujemy dostawy prądu do niektórych miejscowości Zachodniego Brzegu z powodu długu spółki z Jerozolimy Wschodniej".

Obawy o służbę zdrowia

Dyrekcja firmy wyjaśnia, że poszukiwała "innego rozwiązania", aby skłonić dłużnika do uregulowania należności, ale władze palestyńskie uznały to za "szantaż".

"Rząd okupacyjny usiłował za pomocą sankcji i wykorzystując zaległości w opłatach za prąd, wywrzeć nacisk na rząd palestyński, aby skłonić go do zaakceptowania porozumienia, które nie respektowało praw Palestyńczyków i oznaczało podwyżkę cen" - oświadczył w ogłoszonym w niedzielę komunikacie Zafer Melhem, dyrektor departamentu energii we władzach palestyńskich.

Firma izraelska zapowiedziała, że będzie wyłączała prąd części palestyńskich odbiorców na dwie godziny dziennie. Palestyńskie ministerstwo zdrowia wyraziło nadzieję, że wyłączenia nie obejmą służby ochrony zdrowia na Zachodnim Brzegu.

Izrael i Palestyńczycy
PAP

Autor: kz//now / Źródło: PAP