"Zachód musi być odporny na pokusę zmiany podejścia wobec Rosji"

"Zachód musi być odporny na pokusę zmiany podejścia wobec Rosji"
"Zachód musi być odporny na pokusę zmiany podejścia wobec Rosji"
tvn24
tvn24Kuźniar ostrzega przed zbliżeniem z Rosją Putina

- Na odmrożenie stosunków z Rosją czas jeszcze nie nadszedł. Ale pojawi się moment, kiedy trzeba będzie próbować - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat prof.Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych.

Zdaniem Kuźniara, Polska nie może jako jedyna w Europie mieć lodowatych relacji z Moskwą. - Będziemy wtedy tracić nasz kapitał polityczny - ocenił. Dodał przy tym, że na taki moment trzeba będzie jeszcze poczekać, ponieważ obecna sytuacja polityczna, zwłaszcza w kontekście Ukrainy, na to nie pozwala.

- Rosja nie znajduje się w takiej fazie, czy w takim momencie, który by wskazywał, że ona zmieni zasadniczo swoje podejście w stosunku nie tylko Polski, ale w ogóle do Zachodu - ocenił Kuźniar.

Jego zdaniem Rosja w obecnej sytuacji będzie starała się zamrozić konflikt na Ukrainie. - Rosjanie nie będą kontynuować ofensywy militarnej na Ukrainie. Jedynie zgromadzą takie siły zbrojne, przy pomocy których będą zastraszać Ukraińców, ale nie będą się posuwać - stwierdził. Dodał przy tym, że polityka zastraszania będzie prowadzona w stosunku do całego świata zachodniego.

Determinacja Zachodu

Kuźniar podkreślił także, że nie jest pewny, czy kraje zachodnie znajdą w sobie determinację, żeby kontynuować "stanowcze działania, które mogły by wpłynąć na politykę Rosji". - Rosjanie potrafią wytrwać, oni są odporni na trudne sytuacje. Dlatego też Zachód musi być odporny na pokusę zmiany podejścia wobec Rosji - powiedział. Jak ocenił, nie będzie to łatwe, ponieważ Zachód "przywykł w ciągu ostatnich dwudziestuparu lat do takiego pozytywnego podejścia" w stosunku do Rosji. - Na zachodzie istnieje długa tradycja zaspakajania interesów Moskwy kosztem tych mniejszych partnerów z naszej części świata - dodał.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: dln\mtom / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości