Zabójstwo palestyńskiego nastolatka. Oskarżeni chcą bronić się niepoczytalnością


Trzej mężczyźni oskarżeni o zabójstwo 16-letniego Palestyńczyka będą się bronić niepoczytalnością - donosi izraelski dziennik "Haarec". W poniedziałek sąd zadecyduje, czy przedłużyć im areszt. Policja chciałaby, żeby pozostali w nim do procesu.

16-letni Mohammed Abu Chdeir został 2 lipca uprowadzony sprzed swojego domu w Jerozolimie Wschodniej. Kilka godzin później jego ciało ze śladami tortur zostało odnalezione w lesie na zachodnich obrzeżach Jerozolimy. Jak wynika ze wstępnych wyników sekcji zwłok, chłopca spalono żywcem.

Izraelska policja zatrzymała sześciu żydowskich ekstremistów. Trzej przyznali się do winy. W ubiegłym tygodniu uczestniczyli w rekonstrukcji wydarzeń.

Pomysł na obronę

"Haarec" pisze, że jeden z oskarżonych ma ok. 30 lat, pozostali są niepełnoletni. Dwóch pochodzi z jednego osiedla w pobliżu Jerozolimy, a trzeci z nich w pobliskim Bet Szemesz. W poniedziałek ponownie staną przed sądem, który zadecyduje o przedłużeniu aresztu.

- Oni żyją na marginesie społeczeństwa i nie funkcjonują prawidłowo jako jednostki - twierdzi obrońca napastników. "Haarec" dowiedział się, że oskarżeni zamierzają bronić się niepoczytalnością.

Trzech mężczyzn bronią prawnicy z organizacji Honelu, która - jak pisze na swojej stronie internetowej - "ze względu na miłość do Izraela" broni żołnierzy i cywilów "przed arabską agresją".

Ta sama organizacja wstawiła się za trzema pozostałymi zatrzymanymi mężczyznami. Ci zostali wypuszczeni po tym, jak policja nie była w stanie ustalić, czy byli zaangażowani i porwanie i zabójstwo 16-latka.

Zabójstwa nastolatków

Napięcie między Palestyńczykami a Izraelczykami wzrosło od zabicia w Jerozolimie Wschodniej 16-letniego Palestyńczyka w odwecie za śmierć trzech izraelskich nastolatków, o których zamordowanie władze Izraela oskarżyły dwóch członków Hamasu, Palestyńczyków z Hebronu na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas zaprzeczył, jakoby miał jakikolwiek związek z tą zbrodnią.

Od tygodnia trwa walka pomiędzy Hamasem ze Strefy Gazy i izraelskim wojskiem. Hamas wystrzelił prawie tysiąc pocisków rakietowych w stronę Izraela, nie powodując jednak ofiar śmiertelnych. Wiele z tych pocisków przechwycił i zniszczył izraelski system obrony przeciwrakietowej znany jako Żelazna Kopuła. W tym samym czasie w atakach izraelskiego lotnictwa zginęło ponad 170 Palestyńczyków.

[object Object]
Protest w IzraeluPAP/EPA
wideo 2/20

Autor: pk\mtom / Źródło: Haaretz

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości