"Zabijanie z nudów, równanie osiedli z ziemią". Izraelscy żołnierze przerywają milczenie

Świat

Wikipedia CC BY SA 3.0 | Nick.monKonflikt w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy rozpoczął się w czerwcu 2014 roku

W opublikowanym oświadczeniu grupa izraelskich żołnierzy sugeruje, że mało rygorystyczne zasady otwierania ognia oraz nadmierne używanie artylerii były powodem olbrzymich zniszczeń i strat wśród palestyńskich cywilów podczas ubiegłorocznego konfliktu w Strefie Gazy.

W walkach Izraela z bojownikami Hamasu latem 2014 roku zginęło ponad 2,1 tys. Palestyńczyków. Stowarzyszenie obecnych i byłych izraelskich żołnierzy Breaking the Silence (Przerwać Milczenie) zgromadziło zeznania ponad 60 przedstawicieli armii, którzy brali udział w izraelskiej operacji.

Żołnierze opisywali w nich równanie z ziemią zabudowań w Strefie Gazy, dokonywanie ostrzałów artyleryjskich przypadkowych budynków w celu pomszczenia strat własnych, czy strzelanie z nudów do niewinnych cywilów. Przytoczono również historię, gdy za pomocą dronów zaatakowano dwie rozmawiające przez telefony komórkowe kobiety, ponieważ obawiano się, że mogą być obserwatorkami Hamasu.

"Etyczna porażka" Izraela

Przewodniczący stowarzyszenia, Yuli Novak, określił zasady obowiązujące w izraelskiej armii podczas ubiegłorocznego konfliktu w Strefie Gazy jako "najbardziej liberalne", jakie widział. Novak wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w tej sprawie, ponieważ, w jego ocenie, przyczyniło się to do "etycznej porażki całego systemu dowodzenia".

Liczący 240 stron raport "Oto jak walczyliśmy w Gazie w 2014 roku" ukazał się w poniedziałek wraz z nagraniami wideo zeznań, które trafiły do najważniejszych mediów informacyjnych w Izraelu.

Izraelscy żołnierze wspominają, że dowódcy kazali im traktować wszystkich Palestyńczyków w strefie walk jako potencjalne zagrożenie bez względu na to, czy są uzbrojeni czy nie. Pojedynczy ludzie stojący w oknach lub na dachach, zwłaszcza gdy rozmawiają przez telefon komórkowy, byli często uznawani za wrogich obserwatorów, których można zastrzelić.

Nieuzasadnione niszczenie zabudowań

Liderzy grupy Breaking the Silence zarzucili również izraelskim siłom zbrojnym dopuszczenie do równania z ziemią całych osiedli w Strefie Gazy bez żadnego uzasadnienia operacyjnego, by "zaprezentować obecność w okolicy".

Strefa Gazy jest jedną z najgęściej zaludnionych części świata, żyje w niej ok. 1,5 miliona osób.

Autor: mm\mtom\kwoj / Źródło: Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 3.0 | Nick.mon

Tagi:
Raporty: